Yaban koyunlarına aşı yok

Yaban koyunlarına aşı yok
Yaban koyunlarına aşı yok

Nadide yaban koyunlarının sayısı 700?e kadar geriledi. FOTOĞRAF: MURAT ASLAN / AA

KONYA - Paratüberküloz hastalığı nedeniyle ölmeye başlayan yaban koyunları için aşı üretildi. Ancak 50 bin liralık ödenek gelmediği için proje uygulanamıyor.
Anavatanları Çukurova’dan Kocaeli’ye kadar uzanan geniş bir hat olan yaban koyunlarının sayısı 1967 yılında 35’e kadar düşmüştü. Bu nedenle Konya Bozdağ’da, etrafı tel örgüyle çevrilen bir alanda koruma altına alındılar. Sayıları  bu sayede 2003 yılında 1000’i aştı. Ancak yaban koyunları, son iki yılda veremin bir çeşidi olan paratüberküloz nedeniyle ölmeye başladı.
Çevre ve Orman Bakanlığı Türkiye’deki tüm veteriner fakültelerine yazı göndererek yardım istedi. Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Bölümü, Prof. Dr. Osman Erganiş’in 13 ay gibi bir sürede paratüberküloz aşısı geliştirdi. Proje onaylandı ve söz konusu proje için TÜBİTAK 324 bin lira tahsis etti. Ancak projenin ikinci ayağı için Selçuk Üniversitesi yerleşkesine deneysel uygulama amaçlı bina tahsis edilmeliydi. Sözü verilen 100 bin liranın yaklaşık yarısı gönderilmediği için çalışmalara başlanamadı. Prof. Dr. Osman Erganiş, “Proje bu aşamaya gelinmesine rağmen rafa kalkma tehlikesiyle karşı karşıya. İhtiyaç duyduğumuz para çok büyük bir meblağ değil” diye konuştu. Tüm bunlar yaşanırken 2003’te bini aşan yaban koyunu sayısı hastalık nedeniyle 700’e geriledi. (aa)