Yabancı basın THY ile dalga geçti: Rujgate'de yeni kıvırma!

Yabancı basın THY ile dalga geçti: Rujgate'de yeni kıvırma!
Yabancı basın THY ile dalga geçti: Rujgate'de yeni kıvırma!
THY'nın tüm dünyada yankılan hostelere "ruj yasağı"nın günlerce tartışıldıktan sonra böyle bir yasak olmadığı açıklanması, yabancı basını şaşırttı. Bu gelişme, yabancı basın organlarında "bu biraz garip", "Rujgate" gibi eleştirilere yol açtı.

Radikal.com.tr - Economist dergisi internet sayfasında “Ruja İzin” başlığı kullanılan bir fıkra yazısında THY Genel Müdürü Temel Kotil’in Perşembe günü Londra’da yaptığı, “Bizim ruj rengiyle ilgili bir problemimiz yok (…) alt seviyedeki yöneticiler bize sormadan böyle bir karar almış" yönündeki açıklamasına dikkat çekilerek “Bu biraz garip” ifadesi kullanıldı.

Ruj yasağına ilişkin açıklamanın 2 Mayıs’ta yapıldığı anımsatıldıktan sonra “Türk Havayolları, bu hikayenin yalanlamadan o kadar uzun bir süre medyada dolaşmasına neden olanak vermişti? sorusu da soruldu.
İndependent gazetesi ise, haberinde Kotil’in “yasağı bir hata olarak nitelemesi”nin “Rujgate tartışmalarında yeni bir kıvırma meydana geldiği” değerlendirmesinde bulundu.

“İÇKİ SERVİSİ DURDURULDU”

THY’nın dünyanın en hızlı büyüyen havayollarından biri olduğuna, İngiltere ve kıta Avrupa ’yı Asya ve Afrika’ya bağladığına işaret eden gazete, Kotil’in de “2020 yılında 100 milyon yolcumuz olacak” sözlerini de yansıttıktan sonra şu yorumu yaptı:
“Buna karşın, son dönemde Türk Havayolları'nda meydana gelen değişiklikler, laik Türklerin arasında şirket ve ülkenin giderek daha çok İslamcı hale geldiği yönündeki kaygıları yarattı. Şubat ayında Türk Havayolları, birçok iç hatta ekonomi sınıf yolcularına içki servisini durdurdu.
İndependent, THY’nın aynı zamanda sekiz İslam ülkesine uçuşlarda da içki servisini kaldırdığına dikkat çekerek “British Airways, Suudi Arabistan ve Kuvyet dahil, Londra’ya giden veya kalkan tüm uçuşlarda içki servisi yapılıyor” diye yazdı.


  http://www.radikal.com.tr/113292511329255

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İşimize bakalım - nceviz

  Birincisi, derginin adı Economist değil The Economist olacak. İkincisi de, bu dergi Avrupa'da ve dünyada ödüller alan bizim havayolumuzla ilgili yazsın, söylesin; bize ne oluyor. Ruj ve içki yasağı konusunda THY isabetli davranıyor. Herkes işine baksın.

  Gudumlu tartisma - Ayse Sule

  Ucak personelinin makyaji, sac-tirnak bakimi, kullanabilecekleri sahsi aksesuarlar gibi konular, calistiklari havayollari sirketleri tarafindan belli duzenlemelere-kisitlamalara tabiidir. Bu, dunyanin neresine giderseniz gidin, boyledir (Cok merak ederseniz literaturdeki Ingiliz ve Yeni Zelanda orneklerini arastirabilirsiniz). Hal buyken, THY'nin da kendi personeliyle ilgili benzer duzenlemelerde bulunmasi gayet dogaldir. Dogal ve normal olmayan, aslinda hic de haber degeri tasimayan bir konunun, sanki dunyada esi benzeri gorulmemis istisnai bir uygulamaymis gibi gundeme getirilmesidir. Bu konunun, gundeme tasindigi yetmiyormus gibi, ustune bir de laiklik tartsimalarina malzeme edilmesi, gazetecilik ahlakini gectim, ortalama insan rasyonalitesinden bile yoksunlugun isaretidir. Turkiye karsiti kimi yerli ve yabanci muttefiklerin malzeme bulamadiklarinda ne kadar da basit konulara tenezzul edebildiklerini ibretle ve (hadi itiraf edeyim) tatli bir gururla izliyorum. Sizin icin uzgunum beyler ve bayanlar; ama Turkiye'nin yukselisine, ucaklarina celme takarak bile engel olamayacaksiniz.

  İndependet. - Clear

  Virgin'den de bahset biraz...Ayıp olmasın.Haa, o rakip deel diyorsan,başka tabi...

  komedi - ishak-ozen12

  zati ülke olarak kendimizi rezil eetmek için elimizden geleni yapıyoruz.dunyaya kendimizi güldürmek için şartları çok zorluyoruz...!

  oldukça - bisushuzurver

  oldukça komikti, yine sadece dalga geçilerek atlattık. yıllarca thy da türkiye de bir leke bir saçmalık bir gericilik emaresi olarak kalabilirdi. Hayır kırmızıdansa vişne çürüğünü daha çok yakıştırıyorum kadınlara, sıra ona gelirdi mazallah.