Yabancı Basın: Türkiye'nin Kürtlerle kanlı pokeri

Kuzey Irak sınırındaki gelişmeler yabancı basının da ilgi odağı oldu. Görüşler hemen hemen ortak: PKK Türkiye'yi operasyona zorluyor. Erdoğan hükümeti baskı altında

ABD BASINI 

New York Times: Kuzey Irak'ta üstlenen Kürt militanların Türkiye'ye ölümcül saldırıları, Türkiye'nin Irak'ı işgal tehdidi ve ABD'nin Türk öfkesiyle dayanışmasını ifade etse de müdahaleden uzak durulması talebine paralel olarak acil diplomasinin odağına oturdu. Öte yandan kamuoyunun dikkatinden uzak bir şekilde benzer bir savaş Irak'ın İran sınırında yaşanıyor. Kürt gerillalar (PKK'nın İran uzantısı PJAK) İranlı güçleri tuzağa düşürüp öldürüyor. Amerikalılar ise İranlıların acısını pek de paylaşmıyor. Hatta Tahran, Washington'un İranlı gerillalara yardım ettiğini söylüyor ama ABD bunu yalanlıyor. Amerikalılar PKK'ya terörist derken gerillalar Amerikan yetkililerin PJAK'la doğrudan yada dolaylı temasta olduğunu söylüyor. Ayrıntı vermiyorlar ama geçen yaz liderleri Rahman Hac-Ahmedi'nin Washington'ı ziyaret ettiğini söylüyorlar. Örgüt liderleri geçen yıl Kerkük'te Amerilalı yetkililerle biraraya gelmiş. İranlı yetkililer Amerika'yı PJAK üzerinden örtülü savaş yürütmekle suçluyor.

New York Times: Türkiye'nin Kuzey Irak'a misilleme tehdidini önlemeye çalışan Bush yönetimi Irak'ın Kürt liderlerine PKK'yı dizginlemeleri için baskı yapıyor. Amerikalı yetkililer ne ABD'nin ne de Irak'ın PKK'ya baskı için birşey yapmadığını kabul ediyor. Eski ve mevcut Bush yönetimi yetkilileri, 2006'ta atanan terörle mücadele özel elçisi General Joseph Ralston'un ABD ve Irak'ın eylemsizliğinden dolayı hayalkırıklığına uğrayıp istifa ettiğini söylüyor. Başkan George W. Bush pazartesi video konferansla Türkiye'nin endişelerini Irak Başbakanı Nuri Maliki ile tartıştı. Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da Kürt bölgesi lideri Mesut Barzani'yi telefonla aradı. Amerikalı yetkililer Türk ordusu Kuzey Irak'a girse bile operasyonun dağlık bölgedeki PKK kamplarına odaklanmasını ve Kürt bölgesel hükümetini karşılık vermeye kışkırtacak şekilde geniş çaplı bir operasyona dönüşmemesini umut ediyor. Bununla birlikte daha endişe verici durum, Türkiye'nin militanlara karşı geniş çaplı bir operasyon yürütmesi ve Musul'a kadar gitmesidir. Bu durumda ABD iki tarafı ayırmak için müdahaleye mecbur kalabilir.

Washington Post: Türkiye sınıra yığınak yaparken Bush açık bir düşmanlığın patlamasını önlemek için her iki tarafla doğrudan temasa geçti. Amerikalı yetkililer PKK'nın saldırılarını artırmasının diplomatik çabaları zora soktuğunu söylüyor. Üst düzey bir Amerikalı diplomat, "Bu aşamada itidal telkini yankı bulmayacaktır. Şimdiye kadar bizim mesajımız 'saldırılara karşı öfkenizi tamamen paylaşıyoruz' şeklindeydi ama ne yaptığın konusunda biraz zeki ol" dedi. Başbakan Erdoğan ve askerler sınır ötesi operasyonunun PKK’nın oyununa gelmek olacağının çok farkında. Türkiye’nin asıl istediği, ABD ve Irak’a PKK’ya karşı harekete geçmeleri için baskı yapmaktır.

Los Angeles Times: Bölgesel krizi önlemek için Bush alışılmadık şekilde hem Türk hem Irak liderleri aradı. Türkiye büyük bir baskın öncesinde diplomatik çabalara bir şans tanıma eğiliminde. Irak hükümetinin Batılı bir danışmanı, "Kürt bölgesel yönetimi dağları ve sınırları kontrol altına alabilir. Bölgeye geçmek isteyen herkese izin veriyorlar. Onları tecrit edebilir ve sınırda kontrolü artırmak için daha fazlasını yapabilir" dedi. Kandil dağları gerçekte devlet içinde devlet. Avrupa'dan Kürtler hareketi desteklerini göstermek için bölgeyi ziyaret ediyor. Iraklı Kürtler Ankara'nın Kürt yönetimini zayıflatmak ve Kerkük konusunda baskı kurmak için askeri harekat planladığından şüphe ediyor.

İNGİLİZ BASINI

The Guardian: Irak Devlet Başkanı Celal Talabani PKK'nın ateşkese hazır olduğunu duyururken Ankara sınıra yakın bölgede askeri operasyonları yoğunlaştırıyor. Ancak Türk ordusunun Irak'ı işgal tehdidi, Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın diplomasiyi savaşa tercih ettiklerini söylemesiyle geri plana itildi.

Independent: Türk ordusu sınıra askeri birlikler serketse de Türkiye Kürt asilerle meseleyi çözmek için diplomasiye devam sözü verdi. Türk ordusu gazetecileri Dağlıca'dan men etse de Türk analistler Türk birliklerin Irak'a girdiğine inanıyor.

Telegraph: Her ne olursa olsun bölge sakinleri (geçmişte olduğu gibi) en fazla kendilerinin acı çekeceğinden korkuyor. Bir zamanlar Kürtlerin kaldığı 3 bin boş köyün oluşturduğu bir manzara var. Bu köylerden Kovah sivil acılara tanıklık ediyor. (Gazetenin yayımladığı karikatürde ise PKK, Bush’u yutmaya hazırlanan dev bir köpekbalığı olarak resmedildi.)

The Times: Erdoğan PKK'ye karşı operasyon için baskı altında. Partisi ihtiyatlı davransa da muhalefet partileri kan için uluyor ve onu teröre karşı yumuşak olmakla suçluyor. Kandil'deki kadın asiler Kürt davası için savaşmaya ve ölmeye hazır. Kürt savaşçılar olası hava saldırısından kaçmak için saçlarını arkadan bağlayıp omuzlarına kaleşnikof silahları astılar. Kadınlar PKK'da hayati bir rol oynuyor. Siyasi anerada olduğu gibi savaşta da erkek arkadaşlarıyla eşit muamele gören kadınlar kaleşnikof, el bombası ve diğer silahları kullanmak için eğitiliyor. (Dış Haberler)

ALMAN

Spiegel: Bölgedeki sorunun çözüme kavuşturulması için Amerika, kasım başında İstanbul'daki Irak zirvesinde Türkiye ve Irak’la üçlü bir görüşme yapmayı planlıyor.

Die Welt: Türkiye Kürt ayrılıkcılara karşı ABD ile birlikte mücadele etmek istiyor. Sınırötesi harekat Türk ve Kürt toplumu arasındaki uçurumu derinleştirecek. PKK'nın 'Türkiye barış ilan eder ve sınırötesi operasyondan vazgeçerse biz de silah bırakırız' açıklamasına Türkiye’den olumlu yanıt gelmesi neredeyse imkansız.

Süddeutsche Zeitung: Dışişleri Bakanı Ali Babacan Bağdat’ta Kürt liderlerle pazarlık ederken, Başbakan Erdoğan, ABD ile birlikte PKK’ya saldırmak istiyor.

Berliner Morgenpost: Türkiye'nin Kürtlerle kanlı pokeri. Temmuz 2006'da da İsrail ordusunun Hizbullah’a yönelik operasyonuyla başlayıp 34 gün süren savaş kan, para ve prestije mal olmuştu. İddia edildiği gibi PKK'nın elinde rehin Türk askerleri varsa bu olaya yeni bir boyut kazandırır.