Yabancı gazeteci sayısı katlandı

ANKARA - Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Salih Melek, Türkiye’de yerleşik basın mensubu sayısının dokuz yılda yaklaşık sekiz kat arttığını açıkladı. Melek, “Türkiye’de 2000’li yılların başında 30-40 arasında yerleşik yabancı medya mensubu varken şu anda 250 yabancı basın mensubu bulunuyor ve her gün 400 civarında gazete, televizyon, radyo, haber ajansıyla internet sitesine haber ve görüntü geçiyor” dedi.
Melek, bu artışın Türkiye’nin değişik alanlarda oynadığı rol, stratejik önemi ve medya mensupları için uygun çalışma şartlarından kaynaklandığını düşünüyor. 

Cezayir-Bursa hattı
Öte yandan Cezayir ve Azerbaycan’dan iki ekip de Türkiye’de belgesel çekecek. Cezayir devlet televizyonundan ekip, Cezayir’in düşman işgalinden kurtuluşuna öncülük yapan ve 1852-1855 yılları arasında Bursa’da yaşayan Emir Abdelkader’ ile ilgili belgesel için Türkiye’de çekim yapacak. Azerbaycan’da faaliyet gösteren bir prodüksiyon şirketi de 1919-1922 yılları arasında Türkiye’yi ve Kurtuluş Savaşı’nı konu alan ‘Çanakkale’den Başlayan Yol’ adlı belgesel için Ankara, İstanbul ve Çanakkale’de çekim yapacak. (Radikal)