Yabancı hastaya iki misli fatura

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde ameliyat edilen İran asıllı Norveç uyruklu bir kadından, tarifenin iki katı para alındı. Hastanın yakınları faturaya itiraz ederken, hastane yönetimi "Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) tarifesini uyguluyoruz" dedi.

ANTALYA - Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde ameliyat edilen İran asıllı Norveç uyruklu bir kadından, tarifenin iki katı para alındı. Hastanın yakınları faturaya itiraz ederken, hastane yönetimi "Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) tarifesini uyguluyoruz" dedi.
46 yaşındaki Helena Afsenah Andresian, obezite hastalığı nedeniyle midesine 'kelepçe' takılması için 10 Ağustos'ta hastaneye başvurdu. Tetkik ve ameliyat için 7.5 milyar lira fatura kesilen Andresian, ameliyat ve hastane masraflarını peşin ödeyerek hastaneye yattı. Bir gün sonra ameliyat olup taburcu edilen Andresian'a 7 milyar 153 milyon liralık yeni bir fatura daha çıkarıldı. Andresian'ın kardeşi Roya Aghasarian, yetkililerinn "Yabancılardan yüzde 100 fiyat farkı alıyoruz" yanıtıyla karşılaştı.
"Söylenen ilk fiyatı makulbulduğumuz için kardeşimi ameliyat ettirdik. Böyle olduğunu bilseydik, kesinlikle kabul etmezdik" diyen Aghasarian, harcama listesinin de şişirildiğini öne sürdü.
Aghasarian, hastane yönetimine noter kanalıyla ihtarname göndererek durumun düzeltilmesini istedi. Aghasarian'ın yardım istediği Antalya Kent Konseyi Tüketici Grubu Başkanı Ali Ulvi Büyüknohutçu da, "Hipokrat yemininde ırk, din, dil, cinsiyet diye bir ayrım yok. 300'e yakın yabancı hastadan fazladan para alındığını biliyoruz. Organlarını bağışlayan bir hastadan bile para istenmiş" dedi.
Olayı doğrulayan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Kemal Balcı ise "Türk vatandaşlarına, Sağlık Bakanlığı'nın Bütçe Uygulama Talimatı'na uygun olarak bakıyoruz. Hasta Türk vatandaşı olmadığı zaman, TTB'nin fiyat tarifesine uygun para alınır. Bu yadırganacak bir şey değil" diye konuştu.