Yabancı hukukçulardan Kocasakal'a destek

Yabancı hukukçulardan Kocasakal'a destek
Yabancı hukukçulardan Kocasakal'a destek
İstanbul Barosu Başkanı Doç. Dr. Ümit Kocasakal ve 9 baro yöneticisinin "yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs" iddiasıyla 2 yıldan 4 'er yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davaya destek olmak için aralarında Fransa Barolar Ulusal Konseyi Başkanı Christian Charriere Bournazel'in de bulunduğu çok sayıda yabancı hukukçu da davayı izledi.

İSTANBUL - Duruşmanın ardından Silivri Adliyesi önünde açıklama yapan Bournazel, "Biz Fransa 'daki tüm avukatlar Fransa Barolar Federasyonu adına Sayın Kocasakal'ın ve İstanbul Barosu'nun yanında olacağımızı bu mücadeleye bundan sonra da katkı sunacağımızı beyan ederiz" dedi. Bournazel'in Ümit Kocasaka'la dönerek Fransızca "Kahramanı tebrik ederim" demesi üzerine Kocasakal, "Ben kahraman değil, şu anda bir sanığım" dedi.

YABANCI AVUKATLARDAN DESTEK

Amsterdam Barosu eski Başanı Hans van Veggel de, "Biz burada bugün avukatların gücünü gördük. Uluslararası dayanışmanın da ne olduğunu gördük. Avukatların nasıl özgür olduklarını hakimlerin tavırlarına avukatların da savunma alanları içerisinde dirençli olduklarını gördük. Desteğimizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

Avrupa Savunma Avukatları Derneği yürütme kurulu üyesi Scott Crosby ise, "İstanbul Barosunun yanında olmak için buradayız. Hukukçular, avukatlar ve basın ifade özgürlüğü açısından özgür olmalıdır. Uluslararası destek bugün burada olduğu gibi 12 Ekim'de de devam edecektir" ifadesini kullandı.(dha/Cem Tursun - Enver Alas)