Yabancı öğrenciler Türkiye'den barış çağrısı yapıyor

Yabancı öğrenciler Türkiye'den barış çağrısı yapıyor
Yabancı öğrenciler Türkiye'den barış çağrısı yapıyor

Kültürlerarası Diyalog Günü dolayısıyla Adana'ya giden ABD ve Yeni Zelandalı 10 öğrenci okul duvarlarına Barış ve Hoşğörü konulu duvar boyaması yaptı.

Kültürlerarası Diyalog Günü kapsamında Türkiye'nin çeşitli illerine gelen 200 yabancı öğrenci çeşitli etkinliklerle barış ve hoşgörü mesajları vermeye çalışıyor


AYKUT ÜNLÜPINAR

ADANA - American Field Service (AFS) programını yürüten Türk Kültür Vakfı ve AFS Gönüllüleri Derneği tarafından Kültürlerarası Diyalog Günü kapsamında Adana, Ankara, İstanbul ve İzmir’de, yabancı ülkelerden gelen 200 öğrenci, Türk öğrencilerle ortak aktiviteler düzenleyip barış, hoşgörü ve kültürel diyaloğa dikkati çekmeye çalışıyor.

Adana’da etkinlikler kapsamında ABD ve Yeni Zelandalı 10 öğrenci, Özel Bilimkent, Başkent ve Gündoğdu okullarında barış ve hoşgörü konulu grafiti ve duvar boyaması yaparak, farklı dinler, diller ve kültürlerin mozaiğini okul duvarlarına yansıttı. Türk Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sinan Çilesiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kültürlerarası etkileşime destek verme misyonuyla hareket ettiklerini belirtti.

Sinan Çilesiz, Avrupa’da giderek artan kültürel farklılıkların kültürlerarası diyaloğu daha çok gerekli kıldığını, bu amaçla Avrupa Kültürlerarası Öğrenme Federasyonu’nun (EFIL), geçen yıl Kültürlerarası Diyalog Günü’nü kutlamaya başladığını hatırlattı. Dünyanın barış ve hoşgörüye ihtiyacı olduğunu, bunun da kültürlerarası diyalogla sağlamlaştırılacağını ifade eden Çilesiz, şunları kaydetti:

"Kültürlerarası Diyalog Günü kapsamında diyaloğa en çok gerek duyulan yerler olan okullar, eğitim alanları, iş yerleri, kültür ve spor merkezleri ve sivil toplum örgütlerinde, daha iyi bir yaşam için katkıların öne çıkarıldığı etkinlikler düzenleniyor. Biz de bu yıl çeşitli kentlerimizde düzenleyeceğimiz etkinliklerle global bakış açımızı renklerle resme yansıtacağımız için mutluyuz. Adana’da öğrenciler grafitiyle okulları renklendirirken İstanbul’da röportaj çalışmalarıyla gönüllülerimiz kişilerin farklı kültürlere ilgilerini belirleyecek ve bu röportajları belgesel haline getirecek. Ayrıca diğer kentlerimizde düzenlenecek etkinliklerle global bakış açımızı farklı şekillerde yansıtacağız."

Program kapsamında bir yıl süresince Adana’da eğitimini sürdüren ABD’li Rebecca Barr da Türkiye’ye gelmeden farklı duygular yaşadığını ancak burada kendisini ailesinin yanında gibi hissettiğini belirtti.

Çok sayıda Türk arkadaşı olduğunu ifade eden Barr, "Türk kültürünü yaşayarak tanıma fırsatı bulduk. Bu sayede bana daha önce ilginç gelen, anlam veremediğim hareketlerin gelenek, kültür olduğunu anladım. Onların her birinin anlamını öğrendim. Bu bana farklı bir dünya görüşü kazandırdı. Bu etkinlik, farklı kültür, dil veya dinden olunsa da beraber nelerin başarılabileceğini, ortak noktalar kurulabileceğini gösteriyor" dedi.

"TÜRKİYE’DE ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİ İÇİNE KAPANIK"

AFS Gönüllüleri Derneği temsilcisi İbrahim Karcı da "Evinize Dünyalı Bir Konuk" sloganıyla hareket ettiklerini, kültürlerarası diyaloğu güçlendirmeye çalıştıklarını söyledi. İbrahim Karcı, amaçlarının kültürel paylaşım olduğunu, öğrenci değişimlerinin dil programı gibi görülmemesi gerektiğini ifade etti.

Bilimkent Okulları Genel Müdürü Esra Kemikoğulları da öğrenci değişimleriyle gençlerin farklı kültürleri tanıma fırsatı bulduğunu belirtti.

Avrupa ve ABD’li gençlerin rahat bir yaşam tarzı olduğunu ifade eden Kemikoğulları, "Türkiye’de çok sayıda öğrenci içine kapanık, kendini ifade etmekte güçlük çekiyor veya enerjisini projelere harcamıyor. Bu değişimlerle Avrupa veya ABD’den gelen öğrencilerle dostluk kuran öğrenciler, öz güven duygusunu sağlamlaştırıyor. Hatta bazıları buralarda kurdukları dostlukları ilerletip burada tanıştığı arkadaşını görebilmek için yurt dışına tatile gidebiliyor" diye konuştu.(aa)