Yabancı uzmanlar tartışıyor: PKK'nın gücü ne kadar?

Türkiye'nin Kuzey Irak'a olası sınır ötesi harekâtı konuşulurken yabancı uzmanlar da PKK'nın askeri kapasitesini tartışıyor. PKK'nın şu anda askeri olarak güçlü olmadığını belirten uzmanlar örgütün tam kışa girilirken Türk ordusunu alana çekmeye çalıştığını vurguladı.

LONDRA - Türkiye'nin Kuzey Irak'a olası sınır ötesi harekâtı konuşulurken yabancı uzmanlar da PKK'nın askeri kapasitesini tartışıyor. PKK'nın şu anda askeri olarak güçlü olmadığını belirten uzmanlar örgütün tam kışa girilirken Türk ordusunu alana çekmeye çalıştığını vurguladı.
Londra merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Stratejik Meseleler Enstitüsü'nün '2007'de Askeri Denge' başlıklı yayınına göre, Türkiye'nin aktif 550 bin askeri gücüne karşın PKK'nın halihazırda 3 bin-5 bin arasında silahlı adamı var. Savunma araştırmalarıyla ünlü Jane's grubuna ait Country Risk dergisinin Avrupa editörü Carina O'Reilly de PKK'nın 1984-1999 arasında Suriye'nin sağladığı tank ve uçak savarlarla donatılmış 10 bin militanı olduğunu ama bu tarihten itibaren hem insan hem ekipman açısından çok gerilediğini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: "Bugün neredeyse hiçbir şeyleri yok. Ciddi askeri bir güç değiller. Büyük bir sopayla ayıyla oynar gibiler. PKK hep Türkiye'yi dürtüyor."
Vur-kaç taktiği
Chatham House'tan Fadi Hakura da F-16 savaş uçakları, Cobra, Black Hawk ve Eurocopter gibi helikopterleri bulunan Türkiye'yle karşılaştırıldığında PKK'nın çok zayıf bir askeri güç olduğunu söyledi. Hakura'ya göre PKK'nın esin kaynağı Irak: "Irak'taki Sünni direnişçiler gibi vur-kaç taktiği uyguluyorlar. 5-10 kişilik hücreleri var ve ilkel patlayıcılar ve mayınlarla askeri birliklere saldırıyorlar." Uzmanlar 'vur-kaç' taktiğinin dağlık Güneydoğu Bölgesi'nde etkili olduğunu eklerken, Türkiye'nin zırhlı araç eksiğine ilaveten PKK'lılarla savaşı profesyonel askerler yerine acemi erlerle yürütmesinin fazla kayıp vermesine yol açtığına dikkat çekti.
'Kış şartlarını kullanıyorlar'
Her iki uzman da PKK'nın dezavantajını dengelemek için tam da kışa girilirken Türk ordusunu alana çekmeye çalıştığını vurguladı. O'Reilly, kış bastırınca Türk ordusunun hava operasyonuna ve komando hareketlerine ağırlık vereceğini, dağlarda çok hızlı mobilize olan PKK'lıların da dağ geçitlerine saklanarak kaçacağını söyledi.
O'Reilly, varlıklarına göz yumsalar da Kuzey Irak'ta çok iyi donanımlı ve eğitimli 100 bin kişilik Kürt peşmerge gücünün çatışmada PKK'nın yanında yer almayacağını öngördü. Hakura da sadece PKK kamplarını hedef alan ve sivillere minimum etkisi olan bir hareketten bahsedilse de Ankara'dan savaşçı sesler yükseldiğini ve operasyon tehdidinin yüksek olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Fakat eğer bölgedeki Kürt yönetimine karşı komple bir savaşa girerlerse bunun sonucu felaket olur, bütün Kuzey Irak çatışma bataklığına döner."
Fadi Hakura ayrıca Türkiye'nin sınır ötesi operasyon yapması durumunda İran ve Suriye gibi bölgesel güçlere de askeri müdahale açısından kötü örnek teşkil edeceğini savundu.