scorecardresearch.com

Yabancı gazeteciler Hatay'da gözaltına alındı

Yabancı gazeteciler Hatay'da gözaltına alındı
Suriye yönetimine karşı silahlı mücadele verdiği belirtilen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanı Albay Riyad al-Asad ile konuşmak amacıyla Hatay'a gelen BBC'nin tanınmış ve kıdemli muhabiri John Simpson ve ekibi gözaltına alındı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC muhabiri John Simpson, Riyad al-Asad’ı bulmanın ve görüşmenin çok kolay bir olmadığını belirterek, al-Asad’ın kamptan çıkmasına izin verilmediği ve ziyaretçi kabul edilmediğine dikkat çekti. “Riyad al-Asad’ın kampının görüntülerini uzaktan çektiğimiz zaman bir grup Türk askeri bizi tutukladı ve yerel bir hakimin müdahalesiyle bizi serbest bıraktılar” diye yazan Simpson, Türklerin Albay Asad’ı gelecek için potansiyel önemli bir figür olarak dikkate aldığını savundu. 

John Simpson, Riyad al-Asad ile sadece internet yoluyla bir mülakat yapabildiklerini belirterek, Al-Asad’ın “ Suriye Cumhurbaşkanı bitti. Suriye ulusu bu diktatörü devirmeye kararlı” dediğini kaydetti. Haberde, Suriye’de kaç askerin ayaklandığının bilinmediğini ancak albayın Apaydın kampında yanındaki kaçakların sayısı yüzü geçmediği ifade edilerek “Ancak hemen hemen her gün 2-3 askerden oluşan gruplar sınırı geçiyor” 

Buna karşın BBC, bu kaçan askerlerinin tümünün Esad rejimine karşı bir iç savaşa katılmaya istekli olduğu anlamına gelmediğini savunarak, “Aslında bunların bir çoğu şiddetten kaçmak için Suriye’den ayrıldı” idaye yazdı. (ANKA)

http://www.radikal.com.tr/107062310706235

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

HALAL OLSUN..! - typtyp

BBC den gelen bir gazeteci, Türkiye sınırları içinde, suriyeli silahlı muhalif askerlere ait bir kampın olduğunu,ziyaret etmek istediğini ve uzaktan görüntüleme aşamasında gözaltına alındığını haber yapıyor...Bizim ülkenin basınına bravo,aferin,helal olsun..!! Yabancı gazetecilerden ülkemizi öğreniyoruz. Demek ki, hükümet ile basın-medya patronları ile yapılan toplantıda ,bu konuda haber yapmayın talimatı da verilmiş ...ben bu sonucu çıkardım.

... - chevellemuri

türkiye ye hoşgeldin.

Yani diyorsunuz ki... - Ali4444

Bu adamin kampi Turkiye Cumhuriyeti sinirlari icinde... Yani bu adamlarin da Kandil'i Hatay yani... Turkiye Cumhuriyeti'ni bu islere bulastiranlara ne demeli bilemiyorum...

İngilizler buraları sever.... - haki77

İngilizler buraları sever....

Bunlar... - KARAMBOL

Bu tip uluslararası gazetecilerden bazılarının ajan-provakatör olduğu biliniyor ve bu konuyla ilgili yerli-yabancı kitaplar da yazılmıştır. Alın içimizdeki KCK operasyonları! Taşeron terör örgütünün eli kanlı elebeşısı; KCK'cı avukatları kanalıyla Kandil'e operasyon talimatı verdiği ıspat edildi. Organinazyon "Made in İsrael and ABD" tarzında işlemektedir.