Yağış geliyor, dikkat!

Yağış geliyor, dikkat!
Yağış geliyor, dikkat!
Meteoroloji, Doğu Karadeniz bölgesi için kuvvetli yağış uyarısında bulundu. Bu arada yurt genelinde sıcaklar 2 ila 4 derece azalacakANKARA - Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye’nin kuzey kesimlerinde aralıklarla görülecek yağışların Doğu Karadeniz bölgesi (Rize, Artvin, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt) ile Ordu ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Hava sıcaklığı ise Kuzey, iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar, genel olarak kuzey ve kuzeybatı, Marmara’da kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kuzey Ege kıyıları ile yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Türkiye’nin kuzey kesimlerinde aralıklarla görülecek yağışların; Doğu Karadeniz bölgesi (Rize, Artvin, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt) ile Ordu ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bu bölgede yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, taşkın, yıldırım, ulaşımda aksamalar vb.) vatandaş ve yetkililerin tedbirli olunması istendi.

BÖLGELERE GÖRE HAVA DURUMU


Bölgelere göre hava tahmini de şöyle olacak: Marmara: Parçalı zamanla çok bulutlu, sabah ve öğleden sonra Kocaeli, Sakarya ile İstanbul’un kuzey ve doğu çevreleri hafif sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; Kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak esecek. Ege: Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek. Rüzgar; Kuzey Ege kıyılarında kuzey yönlerden kuvvetli olarak esecek. Akdeniz: Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek. İç Anadolu: Az bulutlu, kuzey ve doğusu ile zamanla bölge geneli parçalı bulutlu, öğleden sonra Sivas çevreleri hafif sağanak yağışlı geçecek. Batı Karadeniz: Parçalı çok bulutlu, Zonguldak, Bartın, Düzce, Karabük ve Kastamonu çevreleri aralıklı hafif sağanak yağışlı geçecek. Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, kıyıları (Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Hopa) ile Amasya, Tokat, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt çevreleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Rize, Artvin, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Anadolu : Genellikle parçalı ve çok bulutlu, Ardahan ile zamanla kuzey kesimleri (Erzincan, Erzurum, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van) aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra Ardahan çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Kars ve Ağrı çevrelerinde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. Güneydoğu Anadolu: Az bulutlu ve açık geçecek.(anka)