Yağışa kısa bir mola

Avrupa yakasında önceki gün hayatı felç eden yağışlı hava, dün de İstanbul'un Anadolu yakasında kendini gösterdi. Vali Muammer Güler yaşananları, 'ani yağışın getirdiği olağan sonuçlar' olarak değerlendirdi.

İSTANBUL - Avrupa yakasında önceki gün hayatı felç eden yağışlı hava, dün de İstanbul'un Anadolu yakasında kendini gösterdi. Vali Muammer Güler yaşananları, 'ani yağışın getirdiği olağan sonuçlar' olarak değerlendirdi. Yağışlı havanın hafta sonu etkisini kaybetmesi, ancak pazartesi gününden itibaren yeni bir yağışlı hava kütlesinin gelmesi bekleniyor.
İstanbul'da önceki gün başlayan ve hayatı felç eden yağış, dün aralıklarla sürdü. Avrupa yakasında Beşiktaş ve Sarıyer'de etkili olan yağışlı hava, öğlen itibarıyla Anadolu yakasına geçti. Bebek ve Baltalimanı arasındaki yollarda oluşan su birikintilerinde mahsur kalan araçlar, itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Yol Bakım Müdürlüğü'ne bağlı ekipler bazı bölgelerde çalışmalarına devam etti. Önceki gün iptal edilen deniz otobüsleri, metro ve tramvay seferleri normale dönerken, Anadolu yakasında 40 konutu su bastı. Yoğun yağış ana arterlerde, özellikle çukur olan bölgelerde toplanarak trafik sıkışıklığına neden oldu. D-100 Karayolu ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi Köprüsü'nde trafik kilitlendi. Su birikintilerinden geçmek isteyen araçlar yolda kaldı.
Biri gidiyor, diğeri geliyor
İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, sağanağın bugün etkisini azaltarak süreceğini, yarın ise yağış beklenmediğini belirtti. Mustafa Yıldırım hava sıcaklığının pazar günü 4-5 derece civarında artarak 25 dereceye ulaşacağını söyledi. Meteoroloji'ye göre pazartesi günü Marmara'nın kuzeyi ve Karadeniz'de etkili olacak yağışlı hava kütlesiyle birlikte hava sıcaklıkları tekrar düşecek. Yağışlı havanın İstanbul'da hayatı olumsuz etkilememesi bekleniyor.
İstanbul'da yaşananları 'ani yağışın getirdiği olağan sonuçlar' olarak değerlendiren Vali Muammer Güler, altyapı sıkıntılarının giderilmesi için büyük gayret sarf edildiğini anlattı. Güler, trafiğin sıkışmasını ise bir arabayla bir kişinin yola çıkmasına bağladı. 'Yolu artırmadan, aracı azaltmadan veya taşıma sitemini raylı sisteme getirmeden, bugünden yarına çözülecek konular olmadığını' ifade eden Güler, 'İstanbul'da etkili yağışta hayat normalmiş gibi hızlı aksın' beklentilerinin de, 'hiçbir manası olmadığını' vurguladı. Güler, yağmurun sürmesi halinde Alibeyköy'deki beş okulun tatil edilebileceğini söyledi.