Yağışlı havaya bir gün ara

Şırnak'ta 2.5 saatlik sağanakta iki kadın öldü, yüzlerce ev ve işyeri sular altında kaldı. Osmaniye'nin Kadirli ilçesindeyse iki günlük yağışın ardından gelen beş dakikalık hortum ilçeyi birbirine kattı.

ŞIRNAK/İSTANBUL - Şırnak'ta 2.5 saatlik sağanakta iki kadın öldü, yüzlerce ev ve işyeri sular altında kaldı. Osmaniye'nin Kadirli ilçesindeyse iki günlük yağışın ardından gelen beş dakikalık hortum ilçeyi birbirine kattı.
Meteorolojik verilere göre hava sıcaklığı bugün tüm yurtta üç-beş derece artacak. Ancak Marmara ve Karadeniz'de yeni bir yağışlı hava kütlesiyle azalacak.
'Kızılaylık' sağanak
Şırnak'ın Cizre ilçesi önceki gün 2.5 saat etkili olan sağanakla sarsıldı. 500 ev ve işleri, Hükümet Konağı, PTT, Belediye ve beş okul binası da selden etkilendi. İlçede okullar dün bir gün tatil edildi. Sulara kapılan 11 kişi kurtarılırken bodrumunda mahsur kalan 74 yaşındaki Halime Demir öldü. Kaymakam Gökhan Azcan, "Kumanya dağıtımına başlandı. Kızılay çadır da kuracak" dedi.
Şırnak'ın Silopi ilçesinde de Canan Güldar yıldırım çarpması sonucu öldü. Çok sayıda ev oturulamayacak hale geldi, Yatılı İlköğretim Bölge Okulu da sular altında kaldı. Kızılay ilçeye kumanya ve battaniye gönderdi.
Hortum uçurdu
Adana'nın Ceyhan ilçesinde de sağanak sonucu birçok ev ve iş-yerini su basarken, Osmaniye'nin Kadirli ilçesi iki gün boyunca aralıksız süren şiddetli yağışın ardından beş dakika süren hortumla karşılaştı. Birçok evin çatısını uçuran hortum, bir evin duvarını, bir minareyi ve çok sayıda ağacı devirdi. Ağrı'nın Patnos ve Konya'nın Ereğli ilçesinde sağanak nedeniyle çok sayıda ev ve işyeri sular altında kaldı. Edirne'nin Ortakçı köylüleriyse dün yağmur duasına çıktı.
Meteorolojik verilere göre yurdun doğu bölgelerini etkileyen sağanak bugün yurdu terk edecek. Hava sıcaklığı bugün tüm yurtta üç ila beş derece artacak.
Ancak Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yağışla birlikte hava sıcaklıkları yeniden azalacak. Marmara Bölgesi'nin kuzey ve doğusu, güney ve İç Ege, Batı Akdeniz Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolu'nun kuzeybatısında kısa süreli sağanak ve gök gürültülü sağanak görülecek. (anka, dha)