Yağlı ayakkabı için tazminat

Belediye otobüsünün patlayan hortumundan sıçrayan yağla ayakkabısı kullanılamaz hale gelen vatandaş, belediyeye başvurarak zararını karşıladı.
Haber: ALİ ÖZKAYA / Arşivi

İZMİR - Belediye otobüsünün patlayan hortumundan sıçrayan yağla ayakkabısı kullanılamaz hale gelen vatandaş, belediyeye başvurarak zararını karşıladı.
İzmir'in Karşıyaka ilçesinde oturan memur 33 yaşındaki Levent İşler, Bozyaka semtindeki işyerine gitmek üzere Hasan Dağ yönetimindeki 600 hat numaralı ESHOT'a ait Karşıyaka-Fahrettin Altay otobüsüne bindi. Tam ineceği durağa yaklaştıkları sırada otobüsün yağ hortumlarından biri patladı.
Dilekçe yazdı
Yağ çevreye sıçrarken, otobüsün içerisini de yoğun bir duman kapladı. Şoförün durmasıyla aşağıya inen yolculardan İşler, yeni satın aldığı ve ilk kez giydiği ayakkabısının yağ içinde kaldığını gördü. İşler, hemen
otobüsün plakasını aldı.
Daha sonra, ESHOT'u arayarak yaşadıklarını anlatan İşler, bir dilekçe vererek, ayakkabının bedeli olan 76 milyon liranın kendisine ödenmesini istedi.
ESHOT yetkilileri durumu, bu tür olaylar ve kazalarda karşı tarafın uğradığı zararı tazmin etmek amacıyla 1986 yılında kurulan İzmir Belediye Şoförleri Kaza Yardım Derneği'ne iletti. Levent İşler'in talebini yerinde bulan dernek yönetimi, 76 milyon lirayı kendisine ödedi.
İşler, "Ayakkabılarımı o halde görünce sinirlendim. Bir vatandaş olarak hakkımı aramak istedim. İlk olarak dilekçe hakkımı kullanmaya karar verdim. Aslında böyle bir duyarlılık gösterileceğini ummuyordum" diye konuştu. 4 bin üyeli Belediye Şoförleri Kaza Yardım Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Armağan ise "Kazalar sonrasında daha büyük tazminat taleplerinde bulunuluyor. Bu tazminatları da mahkeme kararının ardından ödüyoruz" dedi.