Yağmur altında 12 Eylül protestosu

12 Eylül Askeri Darbesi'nin sorumlularının yargılanmasını isteyen yüzlerce kişi sağanak yağmura karşın Kadıköy'de "Gerçek ve Adalet" isimli mitinge katıldı. Mitin alanında ortak basın açıklamasını okuyan 78'liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can"29 yıl sonrasının çıplak gerçeği şu; demokrasiyi koruma ve kollama adına yaptığınız darbeden demokrasi çıkmadı. Suçlusunuz, sürekli cezasızlık durumu yaratarak adaletten kaçtınız" diye konuştu.



78'liler girişimi, TMMOB, İstanbul Tabip Odası, KESK İstanbul Şubeler Platformu, ÖDP, ESP, TKP,Alevi Bektaşi Federasyonu'nun da aralarında bulunduğu sivil toplum örgütleri üyeleri saat 13.00'de Caferağa Mahallesi'nde toplanarak Kadıköy İskele Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Bir vince asılı Amerikan bayraklı bir elin tuttuğu asker şapkasının altında kafa ve postal şeklinde tasarlanmış maket arkasında yürüyüşe geçen grup “Darbeciler yargılansın“, “Kenan Evren Yargılansın“, “Darbecilerin peşindeyiz“, “Amerika'nın bizim oğlanları 12 Eylül'ün peşindeyiz“ şeklinde dövizler ve parkartlar taşıdı. Mitinge katılanlar sağanak yağmur altında İskele Meydanı'na kadar yürüdüler. Mitinge katılanlar arama noktalarında tek tek arandıktan sonra miting alanına alındılar.
İskele Meydanı'nı dolduran katılımcılar şiddetini arttıran yağmurdan korunmak için şemsiyelerinin yanısıra pankar ve dövizleride kendilerine siper ettiler. Mitingde ortak basın açıklamasını okuyan 78'liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, darbecilere seslendiği konuşmasında “ ABD'nin Türkiye'yi istikrarsızlaştırma politikasına cansimidi gibi sarıldınız. Önce faşistleri işçilere, emekçilere ve gençliğe saldırttınız. Yetmedi sonra polisi devreye soktunuz. Yetmedi En son MHP'den devşirdiğiniz bir grup fasişti NATO'nun Brüksel'deki Gladio Karargahlarında eğittiğiniz Çatlıları, Kırcıları, 20 yıl sonrasının Susurluk ünlülerini devreye soktunuz, katliamlar düzenlettiniz. Topluma iç savaşı dayattınız“ dedi.
Darbecilerin 60'lı 70'li yılların bağımsızlıkçı eşitlikçi hakkını hukukunu arayan özgürlük ruhunu tasfiye ettiğini vurgulayan Can “Böylece Türkiye'nin aydınlık geleceğinin önünü kestiniz. Sınırsız bir toplumsal tahribat yarattınız. 29 yıl sonrasının çıplak gerçeği şu; demokrasiyi koruma ve kollama adına yaptığınız darbeden demokrasi çıkmadı. Suçlusunuz, sürekli cezasızlık durumu yaratarak adaletten kaçtınız“ diye konuştu.
Can konuşmasının katılımcılara yönelik bölümünde ise “Sadece Ergenekona ve Ergenekonculara karşı değil, esas darbe yapanlara da tavır alalım. AKP gerçekten darbe ve darbecilere karşıysa bu tavrı almalıdır“ dedi.(dha)