Yağmur can ve mal alıyor

Yağışlı hava, yurdu olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

ANKARA - Yağışlı hava, yurdu olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Yoğun kar ve şiddetli yağmur dün de iki can aldı, çok sayıda ev ve işyeri sular altında kaldı,
ekili araziler büyük zarar gördü.

 • Trakya'da iki gün süren yağmur ve kar yağışı hayatı felç ederken, Ergene Nehri'nin taşması sonucu bir kişi sele kapılarak öldü. Ergene Nehri üzerinde avcı barınağında bulunan Şeker Fabrikası işçisi Hüseyin Kızılarslan, sele kapılarak yaşamını yitirdi.
  Avcı barınağındaki beş kişi ise İstanbul 1. Ordu Komutanlığı'ndan gönderilen askeri helikopterle kurtarıldı.
 • Tekirdağ'ın Hayrabolu ve Çerkezköy ilçelerinde, önceki gün sel baskınına uğrayan 385 ev, 254 işyeri ve 40 resmi kurumdan, su tahliye çalışması sürüyor.
  İlçede ilk ve ortaköğretim okulları bir gün tatil.
 • Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde ava çıkan Ahmet Gürsoy donarak öldü, 45 köy yolu kapalı.
 • Ankara'nın Güdül ilçesi Akkese Köyü'nde dere taştı. Evini selden korumaya çalışan 73 yaşındaki Musa Çelik kalp krizinden öldü.
 • İzmir'de şiddetli yağış Karşıyaka Çay Mahallesi'nde heyelana neden oldu. Ölen, yaralanan yok.
 • Manisa'nın Alaşehir ilçesinde selin sürüklediği toprak, demiryolunu doldurunca Mavi Tren raydan çıktı. Altı vagonun devrildiği kazada ölen ve yaralanan olmadı.
 • Konya Derbent'te sel 18 evi yıktı. Okullar iki gün tatil edildi. Bozkır'da şiddetli rüzgâr nedeniyle bir caminin minaresi yıkıldı.
 • Düzce'nin Akçakoca ilçesinde, Sit alanında koruma altına alınan 45 evden biri fırtınadan çöktü.
 • İstanbul'da yağmur sonucu taşan Cendere Deresi'nin kapattığı Kâğıthane-Kemerburgaz yolunda sular çekildi, yol trafiğe açıldı.
  İstanbul'da üç gün boyunca yağmur yine etkili olacak, ancak hava sıcaklığı birkaç derece artacak.
  Lodosa dikkat
  Türkiye dün geceden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine girdi. Önümüzdeki üç gün boyunca tüm yurtta görülecek yağışlar, bugün Ege, Marmara'nın güney ve doğusu ile Batı Akdeniz'de etkili olacak. Batı'da bugün sağanak yağmurun yanı sıra lodos da esecek.
  Orta ve Doğu bölgelerde ise yağışlar, bugün etkisini kaybedecek. Yağışlı hava, 30 Aralık Pazar günü Doğu bölgelerine hareket ederek yurdu terk edecek. Yılın son günü ise yurtta yağış beklenmiyor. Hava sıcaklıkları yurdun Güney, Batı ve Orta bölgelerinde yağışa rağmen artacak. Hafta sonunda ise kuzey ve iç kesimlerde azalacak.