Yağmur E5'i kesti, meteoroloji uyarı yapmadı!

Yağmur E5'i kesti, meteoroloji uyarı yapmadı!
Yağmur E5'i kesti, meteoroloji uyarı yapmadı!
İstanbul Kartal'da şiddetli yağış nedeniyle ulaşım aksıyor. E-5 Karayolu'nda yaklaşık 15 dakika süren aşırı yağışın ardından ulaşım neredeyse durma noktasına geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden 'neden uyarı yapılmadı' sorusuna ilginç bir yanıt geldi.

RADİKAL - Kartal-Kadıköy istikametinde şu an araçlar güçlükle ilerliyor, zaman zaman trafikte kilitlenmeler oluyor.

Köprü altlarında ise manzara daha da kötü. Su birikintilerini açmak için Kartal İtfaiyesi ve çevre ilçelerdeki itfaiyelerden takviye istendi.

Ev ve işyerlerini su bastığına dair bir ihbar yok ama araçlarında mahsur kalanların olabileceği iddia edildi.

METEOROLOJİ NEDEN BİLEMEDİ: ŞİDDETLİ YAĞIŞ DEĞİL, SAĞANAK YAĞIŞ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) uzmanları, yaptıkları değerlendirmede Kartal'da 15-20 dakika süren yağışla ilgili 'neden uyarı yapılmadı' sorusuna, "Çünkü bu uyarı gerektirecek şiddetli bir yağış değil" yanıtını verdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, bugün kuvvetli yağışlar Marmara'nın batısında Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da akşam saatlerine kadar (18.00-19.00) görülebilecek.

İstanbul'un özellikle Avrupa yakasındaki bazı ilçelerinde ise yer yer sağanak mevzi yağışlar görülecek.

MGM uzmanları, Kartal'daki yağışın sağanak yağış olduğunu, bu nedenle uyarı yapılmadığını belirtirken; kuvvetli yağış uyarısının ise 24 saat içinde 20 kg. ve üzeri yağış anlamına geldiğini vurguladılar.

E-130 40 DAKİKA ULAŞIMA KAPANDI

Öte yandan Kocaeli'nin Karamürsel İlçesi'nde Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığı Kent Meydanı ve Kültür Merkezi inşaat alanındaki depolarda çıkan yangın E-130 karayolunun ulaşıma kapanmasına neden oldu. 

Yangın, saat 11.45 sıralarında başladı. Aynı zamanda İzmit-Yalova yolu olan ve Karamürsel İlçesi'nin içinden geçen E-130 karayolu kenarında bir süre önce Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı Kent Meydanı ve Kültür Merkezi inşaatının depolarında bilinmeyen bir nedenle başlayan yangın kısa sürede büyüdü.

İçinde çok miktarda yalıtım malzemesi olan elyafların bulunduğu depolar Karamürsel İtfaiyesi'nin müdahalasine rağmen alev alev yandı. Çevre ilçe itfaiyelerinden de takviye istendi. Yangın nedeniyle E-130 karayolunun Yalova istikameti ulaşıma kapandı. Yangın, yaklaşık 40 dakika sonra kontrol altına alınırken yol da ulaşıma açıldı. (Hürriyet)