Yağmur geliyor, bu sefer önlem alınıyor

Meteoroloji'den gelen uyarılar üzerine AKOM en üst düzeyde alarma geçti


İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), meteorolojinin uyarısı üzerine sabah saatlerinde 'en üst düzeyde alarm'a geçti. Kritik bölgelere araç, gereç ve personel gönderildi. Kamu kurum ve kuruluşlarda çalışanlara saat 15.00'ten itibaren idari izin verildi. Akıllara şu soru geldi: "Bu uyarı neden 9 Eylül sabahı yapıldı ve 23 kişi yaşamını yitirdi..."

 

İSKİ: EVLERİ BOŞALTIN

 

İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural Anadolu yakasında evleri bulunan veya yakın oturanların uzaklaşmalarını istedi. İSKİ’nin riskli ilan ettiği ve vatandaşların ikametlerinden ayrılmalarını önerdiği dere yataklarına yakın yerleşim bölgeleri;Beykoz deresi (Tokatköy) cendere ve akbaba kolları, Riva deresi ve ali bahadır kolu, Ümraniye Kemer dere çırçır yolu,Çavuşbaşı Çengeldere, karanlıkdere, baklacıdere, Şile Kabakozdere ve İmrendere, Sultanbeyli Uzundere, Paşaköy Ayazma kolu, Çamaşırcı deresi Fındıklı yolu.

 

GÜLER'İN AÇIKLAMASI

 

İstanbul Valisi Muammer Güler de akşam saat 16.15 sıralarında kameraların karşısına geçti ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün akşam saatleri ve yarın için yaptığı 'şiddetli yağış' uyarısını hatırlattı. "Hazırlık seviyesinde çalışmalar yürütülüyor" diyen Vali Güler, vatandaşları şöyle uyardı:
"Taşkınlara karşı riskli durumda olan, daha önce ev ve işyerini su basan vatandaşların duyarlı olmalarını istiyoruz. Su tahliye kanalları ve derelere yakın yerlerde araçlarını bulundurmasınlar. Araçlarını, malzemeleri işlerine bırakmasınlar. Bunlar da selden zarar görebilir. Yağışlı havalarda özel araçla yola çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Toplu taşıma araçlarının kullanılmasını öneriyoruz. Riskli yollarda alternatif olarak TEM Otoyolu'nun kullanılmasını ve mümkünse tekrarlıyorum toplu taşımanın kullanılmasını öneriyoruz. Basın ekspres yolu şu an kimi zaman açık, kimi zaman kapalı olarak kontrol altında. Herhangi bir taşkın tehlikesinde öncelikle bu yol kapatılacaktır. Buna karşı alternatif plan hazırlanmıştır. Sürücüler bu durumda TEM, sahil yolu ve E5 yolunu kullanmalıdır. Atatürk Havalimanı'na gidecekler de sahil yolu ve E5'i kullanabilir. TEM otoyolu üzerinde emniyet şeritleri ilk yardıma koşacak araçlar içindir. Bu yolları kullanan araçlar trafikten men edilecektir. Vatandaşa düşen en önemli görev güvenlik şerine girmemeleridir. Emniyet şeridine giren araçları diğer sürücüler korna çalarak uyarlamı ve plakasını alarak polise bildirmelidir."

 

AKOM'UN AÇIKLAMASI

 


AKOM’dan sabah 09.30 itibariyle yapılan yazılı açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre cuma akşamı ve cumartesi günü yeni bir yağışlı havanın geleceğinin tahmin edildiği belirtildi. Yeni alınan raporlar doğrultusunda AKOM’un en üst düzeyde alarma geçtiği ifade edilen açıklamada, aşırı yağış durumunda kentin Anadolu ve Avrupa yakalarında 2 bin 220 araç gereç ve 6 bin 370 personelin kritik bölgelere konuşlandığı vurgulandı.

Açıklamada, daha önce su baskınına uğrayan bölgelerde ise itfaiyenin 20 grup, 51 ekip, Yol Bakım Onarım Müdürlüğünden 226 personel, 99 araçla çalışmalarını sürdürdüğü, selin etkili olduğu bölgelerde temizlik, hasar tespit ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği, Basın Ekspres Yolunun her iki yöne trafiğe açıldığı kaydedildi.
Açıklamada, toplamda 1225 personel, 406 araç, 104 motopomp, 34 botla sürdürülen kurtarma çalışmalarına, itfaiye ekipleri 556 personel, 117 araç, 104 motopomp, 30 botla, Zabıta Daire Başkanlığı 242 personel, 49 araçla, Yol Bakım Onarım Müdürlüğü 226 personel, 99 araçla, İSKİ 151 personel, 136 araçla, Belediye Arama Kurtarma Birliği 50 personel, 4 bot ve 5 adet 4x4 araçla katıldığı belirtildi.


Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü’nün Çatalca merkezde iki doktor, dört hemşire, iki laborant, 10 psikolog, dört şoför, bir temizlik personeli olmak üzere toplam 23 personeli görevlendirerek, bölgeye 1 sağlık TIR’ı ve 2 minibüsü tahsis ettiği edildiği belirtilen açıklamada, Çatalca merkezde iki okula yaklaşık olarak 200 vatandaşın toplandığı, psikologların yaptıkları değerlendirmeler neticesinde herhangi bir problemin tespit edilmediği, buna karşın bölgede süt, mama, bebek bezi, hijyenik ped, çorap, ayakkabı, sabun, şeker ve tansiyon ilaçları gibi eksikliklerin tespit edildiği bildirildi.Açıklamada, hasar tespit kesin raporunun ilçe kaymakamlıklarının başkanlığında kurulacak ekipler tarafından yapılacağı ifade edildi.


Aynı açıklamada, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’nca Silivri, Çatalca ve Selimpaşa bölgelerinde 3 çadırın kurulduğu, 42 personel, 19 mobil ekip ile bölgeye sıcak yemek, kampet ve battaniye, 27 bin 315 adet kumanya, 2 bin 600 adet iftarlık, 23 bin 80 adet bardak su, 25 bin 400 sıcak çorba, 400 kişilik sıcak yemek, 25 kampet, 1000 battaniye, 1 gıda TIR’ı 2 mobil mutfak, 25 bin 400 çay ve 40 ton mazotun gönderildiği kaydedildi.
Açıklamada, sel felaketinden etkilenen vatandaşlar için İstanbul Büyükşehir Belediyesince barınma yeri ve yemek dağıtım çadırlarının kurulduğu bildirildi. Barınma ve yemek için Çatalca’da Endüstri Meslek Lisesi, Silivri’de Mehmet Piripaşa İlköğretim Okulu tahsis edilirken, Çatalca Kaymakamlığı arkası, Selimpaşa, Mimar Sinan Afet Bölgesi, Silivri İtfaiye arkasında çadırların kurulduğu vurgulanan açıklamada, sel nedeniyle zor durumda kalan vatandaşlara Haldun Alagaş Spor Kompleksi’nin tahsis edildiği belirtildi. Açıklamada, altyapısı hasar gören Çatalca’ya 14 tanker ile içme suyu gönderilirken sel bölgelerinde dolaşan 15 mobil büfe kumanya ve sıcak çorba dağıtıldığı ifade edildi. (Radikal)