Yağmur nefes aldıracak

İki haftadır özellikle Marmara'da mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, bugünden itibaren iki...

İSTANBUL - İki haftadır özellikle Marmara'da mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, bugünden itibaren iki gün süreyle 3-5 derece düşmesi bekleniyor. Meteoroloji yetkilileri, Marmara Bölgesi'nde beklenen yağışların hava sıcaklığını mevsim normallerine düşüreceğini belirtirken iç bölgelerden ise hava sıcaklıklarının birkaç derece artacağını söyledi.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre Marmara Bölgesi'nde mevsim normallerinde hava sıcaklıkları 28-30 derece arasında seyrediyor. Ancak geçen iki hafta boyunca 35-36 dereyece çıkan sıcaklık, yüksek nemle birleşince Marmara'da sağlığı tehdit eder boyuta ulaştı. Meteoroloji yetkilileri bugünden itibaren özellikle Marmara'da iki gün sürecek yağış beklendiğini belirtirken hava sıcaklığının da 3-5 derece azalarak mevsim normallerine ulaşacağını söyledi. Geçen hafta boyunca Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde sıcak sürerken yoğun yağış alan Karadeniz ve Doğu Anadolu'daki yağışlar da hafta boyunca devam edecek. Bazı illerimizde bugün ve yarın beklenen hava durumu ve sıcaklıklar ise şöyle:
Hakkâri'de kar yağdı
Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinin yüksek kesimlerine dün kar yağdı. İlçede hava sıcaklığı 35 dereceden 18 dereceye düşerken, sağanak yağışlar aralıklarla sürüyor.
***
Sıcak eğlencesi
Türkiye yer yer 50 dereceye yaklaşan aşırı sıcaklıklarla boğuşurken, bu durum çocuklar için eğlenceli olabiliyor. Ankara'da bir grup çocuk (yandaki fotoğraf) sıcağın etkisiyle kirliliğine aldırmadan bir sulama havuzuna dalarken, Adana'da çatı katına kurulan mini havuz (altta) başka bir keyife vesile oldu. Nem oranının yüzde 90'ı aştığı Adana'da vantilatör, klima ve yapay havuz gibi ürünler yok satıyor.
(Radikal, dha)