Yağmur yağar su basar

Yağışlı hava tüm yurdu etkisi altına alırken, özellikle Marmara Bölgesi'nde etkili olan sağanak yağış sel baskınlarına yol açtı.

İSTANBUL/KOCAELİ/YALOVA - Yağışlı hava tüm yurdu etkisi altına alırken, özellikle Marmara Bölgesi'nde etkili olan sağanak yağış sel baskınlarına yol açtı. İstanbul'u dün göle çeviren şiddetli yağışın iki gün daha süreceği açıklandı. İzmit ve Yalova'da da etkili olan sağanak, altyapının yetersiz olması nedeniyle sele dönüştü.
İstanbul'da dün aniden bastıran yağmur hayatı felç etti. Yaklaşık 368 ev ve işyerini
su basarken, trafikte de uzun kuyruklar oluştu. Yağışla beraber İstanbul'da gökyüzü karanlığa bürünürken, görüş mesafesi zaman zaman 2 metreye kadar düştü. Cadde ve otoyollarda adeta seller oluşurken, çok sayıda trafik kazası da meydana geldi.
Feriköy Deresi civarındaki evleri su bastı. Eşyasını yağmur sularından kurtarmaya çalışanlar, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün futbol sahası yaptırmasıyla kanalların kaldırıldığını, bu nedenle evlerine su girdiğini belirtti. Yağmur suları nedeniyle bazı caddelerdeki asfaltın kalktığı ve sürüklendiği görüldü. Ayazma Deresi'nin yanındaki Cendere Yolu, yüksek yerleşim yerlerinden akan suyun birikmesi nedeniyle araç trafiğine kapatıldı.
Demiryolu ulaşımı aksadı
Kâğıthane de şiddetli yağış sırasında göle döndü. Harmantepe Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi'ndeki Güneşli ve Baştepe sokaklarının
birleştiği noktada yolun bir bölümü sağanak nedeniyle çöktü.
Sağanak sırasında Tuzla'da yıldırım düşen bir evin çatısı tamamen yandı. Pendik Kaynarca'da ise E-5 karayolu yakınındaki boş alana toprak taşıyan bir inşaat firmasına ait Metin Akar yönetimindeki damperli kamyon, yağış nedeniyle yumuşayan toprak yolun çökmesi nedeniyle devrildi.
Sağanak, demiryolu ulaşımını da aksattı. Tuzla Tren İstasyonu' nda su baskını meydana geldi
Afet fuarını su bastı
S.O.S 2001-Afet Öncesi Hazırlık Fuarı'nın yapıldığı Yeşilköy'deki CNR Fuar Merkezi'nin çatısındaki yağmur suyu tahliye borusu patladı. Fuar alanına su girmeye başlayınca ziyaretçiler boşaltıldı.
Altı günde ikinci sel
İzmit de son altı günde ikinci kez sel baskınına uğradı. 13 Ağustos'ta trilyonlarca liralık maddi hasara yol açan selin ardından,
önceki geceki şiddetli yağışta da çok sayıda ev ve işyerini sel bastı. İzmitliler sabaha kadar sel ve kanalizasyon sularını temizlemeye çalışırken, birçok kişi evine giremedi. Kentin caddeleri, kanalizasyonların
taşmasıyla pislik içinde kaldı.
Halk, yerel yönetime tepki gösterirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen, eski Kocaeli Valisi Kemal Önal'ı suçladı. Sirmen, Önal'ın, yapımı planlanan yağmur suyu toplama kolektörü inşaatına, çınarlara zarar vereceği gerekçesiyle izin vermediğini ileri sürdü.
Yalova'da da dün sabah başlayan sağanak, prefabrik konutlarda yaşayan depremzedeleri perişan etti. Dar borulara sığmayan lağım suyu, evlerin tuvaletlerinden taştı. Yağış Yalova'da elektrik kesintilerine yol açtı, telefonlar çalışmadı.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkilileri, yağışlı havanın bugünden itibaren güney sahillerini terk edeceğini ancak Marmara ve Karadeniz Bölgesi'nde hafta sonuna kadar etkisini sürdüreceğini belirtti. İstanbul, iki gün daha yağmurlu havanın etkisinde kalacak. Yağışın hafta sonundan itibaren yerini güneşli havaya bırakması bekleniyor.