Yağmur yağdı, bir aile yok oldu

Yağmur yağdı, bir aile yok oldu
Yağmur yağdı, bir aile yok oldu
Diyarbakır Dicle'de heyelan yüzünden çöken ev beş kardeşten dördüne mezar oldu. Beşinci kardeş de ölümle pençeleşiyor


Özgür CEBE- Muharrem KONTAZ

DİYARBAKIR'ın Dicle İlçesi'ne bağlı Altay Köyü'nde, sağanak yağmurun ardından meydana gelen heyelanda, toprak damlı bir ev çöktü, göçük altında kalan Ayşe ve İsa Tetik çiftinin 5 çocuğundan, yaşları 1 ile 10 arasında değişen 4'ü öldü. Ağır yaralanan 4 yaşındaki Kerem Tetik, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Çamaşır toplamaya çıkan anne Ayşe Tetik olaydan yara almadan kurtulurken, baba 31 yaşındaki İsa Tetik'in de hayvanları otlatmak için dışarıda bulunduğu öğrenildi.
Dicle İlçesi'ne bağlı, Diyarbakır kent merkezine 80, Dicle'ye 15 kilometre uzaklıktaki Altay Köyü'nde, dün geceden beri yağan sağanak yağmur nedeniyle sabaha karşı saat 05.00 sıralarında toprak kayması meydana geldi. Kayan toprak yamaçta bulunan Tetik Ailesi'nin toprak damlı tek katlı evinin çökmesine neden oldu. Aynı odada uyuyan 10 yaşındaki Rozerin Tetik, 7 yaşındaki Aslı Tetik, 5 yaşındaki Zilan Tetik, 4 yaşındaki Kerem Tetik ve 1 yaşındaki Edanur Sedef Tetik kardeşler göçük altında kaldı. Rozerin, Aslı, Zilan ve minik Edanur Sedef olay yerinde yaşamlarını yitirirken, anne Ayşe Tetik'in çığlıklarıyla yardıma koşan köylüler, Kerem Tetik'i enkazdan ağır yaralı olarak çıkardı. Kerem, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Kerem'in sağlık durumunun da ciddiyetini koruduğu bildirildi.
Çöken evlerinin enkazında ölen 4 kardeşin cenazeleri otopsi yapılmak üzere savcılığın talimatıyla Ergani ve Dicle ilçelerindeki Devlet hastanelerine götürüldü. Bu arada göçük altında kalan evin içindeki eşya, jandarma ve köylülerin yardımıyla köyde bulunan okul lojmanındaki bir odaya alındı.


CENAZELERİ KÖYDE YANYANA TOPRAĞA VERİLDİ

Olay sırasında, anne Ayşe Tetik'in, aşırı yağış nedeniyle tek katlı toprak evlerinin damına astığı çamaşırlarını toplamaya çıktığı, baba İsa Tetik'in de kardeşi Mehmet Tetik'le hayvanları otlatmak için dışarıda bulunduğu öğrenildi.
Olayda yaşamlarını yitiren Altay Köyü İlköğretim Okulu öğrencisi Rozerin Tetik ve Aslı Tetik ile Zilan Tetik ve Edanur Sedef Tetik kardeşlerin cenazeleri, Dicle ve Ergani Devlet hastanelerinde yapılan otopsilerinin ardından toprağa verilmek üzere köye getirildi.
4 çocuklarını kaybeden baba İsa Tetik ile anne Ayşe Tetik, ayakta durmakta zorluk çekerken, yakınları tarafından güçlükle sakinleştirebildi. Cenaze törenine Dicle Kaymakamı Sezer Işıktaş, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kamil Erdoğan da katılarak aileye başsağlığı dileklerinde bulunup, acılarını paylaştı. Çöken damın altında kalarak yaşamlarını yitiren Tetik kardeşler, gözyaşları arasında köy mezarlığında yan yana toprağa verildi.
Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eyüp Şeker de cenazelerin toprağa verilmesinin ardından köye gelerek Tetik Ailesi'nin acısını paylaşarak, maddi manevi her türlü desteği vereceklerini söyledi.
Kaymakam Işıktaş da çiftçilik yapan baba İsa Tetik'in yanına giderek, “Hepimizin gideceği bir yerdir. Takdir-i ilahi. Eşin ve bir evladın hayattı kaldı. Size gerek ev yapılması için gerekse bu süre zarfında mağduriyetiniz giderilmesi için maddi ve manevi her türlü destekte bulunacağız” diyerek teselli etmeye çalıştı.
Jandarma, olay yeri ekipleri evde incelemelerde bulunurken, güvenlik önlemi alarak olası bir çöke ihtimaline karşı bölgeye kimseyi yaklaştırmadı. Kaymakam ve komutanlar, ev ve çevresinde incelemelerde bulunduktan sonra taziye evine giderken toprak bir evin damında bulunan bir grup köylünün tepkisiyle karşılaştı. Köylüler daha sonra gazetecilere açıklamada bulunup, “Halimizi görmek için illaki birilerinin ölmesi mi gerekiyordu? Kaymakam bey de görsün burada çamur ve pislik deryası içinde yaşıyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdi. (dha)