Yağmur yağdı, kent boğuldu

İstanbul'da dört ölü

Susuzluk nedeniyle aylardır yağış bekleyen İstanbullular yağmurun cefasını çekti. 1300 ev ve işyerini su bastı. Esenler'de bir kişi su baskını yüzünden boğuldu. 550 trafik kazasında üç kişi yaşamını yitirdi. Göle dönen yollarda mahsur kalan sürücüler zorlukla kurtarıldı. Tek iyi haber barajlardan: 12 günlük su ihtiyacı karşılandı.

İSTANBUL - Türkiye, bayrama yağmur altında veda ederken, kuraklık çeken İstanbul 'rekor yağış'la sevindi, sel ve kazalardaki dört ölümle üzüldü.
Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AKOM) yağış bilançosu şöyle:

  • İstanbul'a iki günde rekor miktarda yağış düştü. Ekim ayı ortalaması 70 kilogram olan kente dün üç saatte 126 kilogram yağmur yağdı. Hesaplamalara göre iki günlük yağışla kentin 12 günlük su ihtiyacı karşılandı. Yağışın ardından barajlardaki doluluk oranı dün sabah yüzde 11.71 olarak ölçüldü.
  • Yağmur özellikle Gaziosmanpaşa, Bağcılar, Eyüp, Şişli, Esenler, Küçükçekmece, Kağıthane ve Alibeyköy'de etkili oldu. Dereler taştı, otomobil, kamyon ve otobüsler suya gömüldü. Vatandaşlar botlarla taşındı. İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri 1300 su baskınına müdahale etti.
  • Esenler'deki bir tekstil atölyesi, önceki akşam saatlerinde etkisini artıran sağanak yağış nedeniyle su baskınına uğradı. Atölyedeki üç kişi, vatandaşların yardımıyla kurtarılırken, Azerbaycan uyruklu Aydın İsmailov'un cesedi çıkarıldı.
  • Yağmur nedeniyle trafik durdu. Polis yetkilileri, önceki gün sabah saatlerinden dün öğlen saatlerine kadar kentte 550'ye yakın trafik kazası meydana geldiğini, bu kazalarda üç kişinin öldüğünü, dokuz kişinin de yaralandığını söyledi.
  • İtfaiye 370 personel ve 180 araçla müdahale ettiği su baskınlarında Gaziosmanpaşa'da 30, Bağcılar'da 80 ve Esenler'de 20 vatandaşı kurtardı.
    Hava çarşamba günü ısınıyor
  • Marmara ve Karadeniz'i etkisi altına alan yağışlar bugün ve yarın da sürecek. Çarşamba gününden itibaren yağmur etkisini azaltırken, hava sıcaklığı yeniden mevsim normallerine çıkacak.