Yağmuru kaçırmayın...

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, bugünlerde gündüz yağan yağmurların çöl fırtınalarıyla taşınan ve demir açısından zengin tozlar içerdiğini söyledi.

ANKARA - Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, bugünlerde gündüz yağan yağmurların çöl fırtınalarıyla taşınan ve demir açısından zengin tozlar içerdiğini söyledi. Yağmurların yere indirdiği demirin (Fe II), yeryüzünde her şey
için faydalı olduğunu vurgulayan Saydam, şöyle konuştu:
"Bu dönem yağmurlardan korunmanın bir anlamı yok, doyasıya ıslanın. Saçakların altına kap koyun ve bu suyu evinizdeki çiçeklere verin ve gelişmeyi izleyin, şaşıracaksınız. Eğer yağmur yağıyorsa, şemsiye açıp tabiatın bu lütfundan vücudunuzun faydalanmasını engellemeyin. En azından saçlarınız bu sudan faydalansın. Bakın, nasıl en kaliteli şampuanı kullanmış gibi yumuşacık olacak. Halbuki yağmur suyunu toplayıp içeriğine baksanız, 'Ben bu suyu başıma nasıl sürdüm' dersiniz. Ama bu sular çöl kökenli tozlar ve demir yönünden çok zengin. Bundan mümkün olduğu kadar yararlanmak lazım."
Prof. Dr. Cemal Saydam, uydu görüntülerine göre sahra tozlarını içeren bereketli yağmurların bu hafta ve gelecek hafta yudun kimi bölgelerinde etkili olmasının beklendiğini belirtti.