'Yakalanan 9 Türk itiraf etti'

'Yakalanan 9 Türk itiraf etti'
'Yakalanan 9 Türk itiraf etti'

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki patlamayla ilgili olarak şu ana kadar 9 kişinin gözaltına alındığını, bunların tamamının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu ve olayı itiraf ettiklerini açıkladı. Atalay, “Suriye istihbaratıyla irtibatlı bir terör örgütünün bu konuyla ilgisi tespit edilmiş ve kişiler de belli oranda tespit edilmiştir. Bu kişilerden 9’u gözaltına alınmış durumda. Kendi itiraflarıyla da bunlar belirlenmiş oldu” dedi.
Atalay, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Vali Mehmet Celalettin Lekesiz dün ortak basın toplantısı düzenledi. Atalay, gözaltına alınan kişilerin uyruklarına dair soru üzerine, “Hepsi bizim vatandaşımız” dedi. 

Güler: Değişik istihbari bilgiler geliyor
 

İçişleri Bakanı Muammer Güler ise özellikle medyada ve sosyal medyada bilgi kirliliğine yol açan değerlendirmeler olduğunu dile getirerek herkesi bu konuda daha sorumlu davranmaya davet etti. Güler, olaydan önce MİT’in konuyla ilgili uyarıda bulunduğu, güvenlik zafiyetinin olup olmadığı yönündeki soru üzerine de şunları kaydetti: “Genel güvenlik tedbirleri Hatay’daki hassasiyet göz önüne alınarak sürdürülüyor. Her yerde, her zaman değişik istihbari bilgiler emniyet kanalından, bir istihbarat teşkilatından gelebilir. Gelen bilgiler de vardır. Bunlarla ilgili şimdiye kadar önlenmiş birçok eylem de vardır. Güvenlik zafiyeti konusunda elbette ki bizim de hangi çalışmalar yapılmıştır, hangileri eksik kalmıştır, onu da kendi içimizde değerlendireceğiz.”
Saldırının amaçlarının ne olduğunu vatandaşların bildiğini dile getiren Güler, şunları söyledi: “Bunun amacı, hedefi; yöneldiği insanlar itibariyle ülkemizin huzur ortamına darbe vurmak, hem de yürümekte olan çözüm sürecini provoke etmek. Buradaki insanları karşı karşıya getirme amacı güdüyor. Açıkça ifade ediyorum, El Muhaberat ile yakın ilişkide olduğunu ve isimlerini bildiğimiz örgüt tarafından yapılmıştır. 9 kişi gözaltına alındı. Bunlardan bazıları keşif yapan, bazıları araçları saklayan kişiler. Dünden beri çeşitli manipülasyonlarla olay başka örgütler tarafından üstleniliyormuş gibi ortam yaratılmaya çalışıldı. Amaç buradaki insanları karşı karşıya getirmek.” Müezzinoğlu da şu bilgileri verdi: “55 yaralının tedavisi sürüyor. Bunlardan 48’i Türk, 7’si Suriye uyruklu. Ağır yaralı sayısı saat saat değişiyor. Ama şu an ağır diyebileceğimiz 24, hayati tehlikesi bulunan 2 vakamız var.”

‘Eylemin Suriye ile ilgisi yok’

Suriye Enformasyon Bakanı Umran ez-Zubi, “Türkiye’de ve Suriye’de yaşanan olaylardan Türkiye sorumludur” dedi. Suriye Resmi Haber Ajansı SANA’da yer alan habere göre, Zubi, Reyhanlı’daki patlamalarla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye’de önceki gün meydana gelen patlamalara ilişkin Suriye’ye yönelik gelişigüzel suçlamalar yapmaya kimsenin hakkı yok. Suriye böyle bir eylemde bulunmadı, bulunmayacaktır. Bizim değerlerimiz buna izin vermez” diye konuştu. “Türkiye, sınır bölgelerini uluslararası terör merkezlerine çevirdi. Ayrıca Suriye’ye silah, patlayıcı madde girişini kolaylaştırdı” diyen Zubi, Türkiye’nin, kendi halkının yanı sıra Suriye ve bölge halkına karşı da ahlaki ve siyasi olarak sorumlu olduğunu ileri sürdü. 

Davutoğlu: Eski Marksist örgüt

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile Berlin’de ortak basın toplantısı yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Barbarca saldırının failleri konusunda araştırmalar sürüyor. Araştırmalar neticesinde bu terörist yapının içinde olan 9 kişi gözaltına alındı. 9 kişi üzerinde yaptığımız çalışmalarda da bunların rejimle doğrudan irtibatlı, eski bir Marksist terör örgütüne ait olduğu tespiti yapıldı” dedi. {BERLİN/AA}

TEPKİLER

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: “Daha önce de Cilvegözü Sınır Kapısı’nda patlama meydana gelmişti. Soruşturmalar tahminlerimizin tuttuğunu gösterdi. Cilvegözü’nde yaşananlar, Suriye kaynaklı bir olay olarak karşımıza çıktı.”
Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz: “Reyhanlı’daki patlamaların şiddeti ve yaşanan can kayıpları derinden şoke edici.”
Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders: “Bu alçakça saldırı şoke edicidir. Masum sivillere yönelik bu eylem asla kabul edilemez.”
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Erakçi: “Reyhanlı’daki insanlık dışı ve vahşi saldırıyı kınıyoruz. Terörizmle mücadelede bütün ülkelerin sorumluluğu vardır.”
Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi: “Bu tür saldırıların uluslararası toplum tarafından da kınanması gerekiyor.”
Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr: “Herkesin bu alçak terör saldırısına tepki göstermesi gerek.”