Yakalanana kadar taciz ve tecavüze devam!

Yakalanana kadar taciz ve tecavüze devam!
Yakalanana kadar taciz ve tecavüze devam!
Şiddetle Mücadele Vakfı Hegem'in taciz, şiddet ve tecavüz suçu işlemiş 55 erkekle yüzyüze yaptığı bir araştırmaya görü, bu suçu işleyen erkeklerin yarısı, yakalanmadıkları müddetçe suç işlemeye devam ettiklerini belirtti.

RADİKAL - Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesinin ardından kanıda yönelik şiddet, taciz ve tecavüz vakaları yeniden masaya yatırılmaya başlandı. Şiddet ve taciz konusunda yapılan bir araştırma, yargının ve kolluk güçlerinin etkin olmadığı durumda, taciz, şiddet uygulayan erkeklerin bunu istikrarlı şekilde sürdürdüklerini ortaya koydu.

Habertürk'ten Sorel Dağıstanlı'nın haberine göre, Şiddetle Mücadele Vakfı Hegem'in 2007-2009 yıllarında TBMM Şiddet Komisyonu adına 21 ilde yapılmış, şu anda da 20 ilde yapıldı araştırmaya göre, tacizci ve tecavüzcü erkek yakalanana kadar devam ediyor.

'YENİDEN SUÇ İŞLEYEBİLİRİM'

Bu suçu işlemiş 15-30 yaşlarındaki 55 erkekle yüzyüze yapılan görüşmeyle hazırlanan araştırmaya katılanlardan 33'ü geçmişte de kadınlara karşı taciz ve tecavüz dahil adalet sistemine yansımayan bazı şiddet eylemleri içinde bulunduklarını, ama ceza almadıklarını söyledi.

"Yeniden bir kadına şiddet uygular mısınız?" sorusuna 55 erkekten 20'si "olabilir" yanıtını verirken, 15'i "emin değilim" dedi. Sadece 20'si 'hayır' dedi.

Çalışmada, tecavüz suçunu işleyenlerin, bu işi çok önceden planladıkları belirlendi. Hem tecavüz edip hem de öldürenlerin büyük çoğunluğu ise cinayetin istemeden geliştiğini ifade ettiler.

Çalışmada yer alan 55 erkek, geçmişten gelen ezilmişliklerini, travmalarını taşımada zorlanıyorlar. 55 kişiden 27'si suç işlediğinde evli, 10' u boşanmış, 18'i ise bekar olduğunu beyan etti.

Çalışmayı yapan Şiddetle Mücadele Vakfı Başkanı Prof. Dr. Adem Solak, kadına cinsel şiddet uygulayanların büyük çoğunluğunun, bunu bir intikam alma yolu olarak gördüğünü ifade etti.

Solak'a göre intikam duygusunun temelinde yatanlar ise şöyle: "Onu çocukken terk eden anneye karşı düşmanlık; anne-babaya, diğer insanlara ve topluma karşı isyan ya da güç gösterisi; kadını mal gibi görme anlayışıyla, düşmanlık duyduğu akrabasının, komşusunun ya da diğer bir ailenin kızına, karısına cinsel saldırıda bulunmak."

'MERSİN İÇİN UYARMIŞTIK'

Prof. Dr. Adem Solak, 2007 yılında yaptıkları çalışma sonucu Mersin'de özellikle de Tarsus'ta pisikopat bir gençliğe doğru hızla ilerlendiğini belirlediklerini ifade ederek, "Mersin'de çocukların kendini jiletleme oranı yüzde 50. O dönem sonuçları Mersin Valisi ile de paylaştık. Vali ilgilendi ve şiddetin azalması için çalışmalar yaptı. Ama o çalışmaların devamı gelmedi" diye konuştu.