Yakın tarih ders kiplarına girdi

Yakın tarih ders kiplarına girdi
Yakın tarih ders kiplarına girdi
İlköğretim sekizinci sınıf kitabında 'yakın tarih' var: PKK baskınları, Okkan suikastı, misyonerlik...

 

ANTALYA - PKK’nın Dağlıca baskınından Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okan’a silahlı saldırıya kadar ‘yakın tarih’, ders kitaplarına girdi. İlköğretim sekizinci sınıf ‘İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük’ ders kitabında sanayağı kuyrukları da var, Altın Portakal Film Festivali’nin gelişimi de.
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, Samettin Başol, Tuğrul Yıldırım, Miyase Koyuncu, Abdullah Yıldız ve Ömer Faruk Evirgen’den oluşan bir komisyona yazdırılan, ‘İlköğretim Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük’ dersi sekizinci sınıf ders kitabında, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, ekonomi, sanat, spor, eğitim, sağlık alanında kat ettiği aşamalar, dış politika, 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş dönemi ayrıntılı olarak ele alınıyor.
Kitabın Atatürk’ün ölümünden sonra Türkiye’de yaşanan olaylar ve yakın tarihe ayrılan yedinci ünitesinde, ‘Türkiye’ye yönelik tehditler’ bölümünde, bölücü unsurların faaliyetleri, irticai faaliyetler, misyonerlik faaliyetleri, Türk-Ermeni ilişkileri hakkında bilgi veriliyor. Gazete kupürleriyle görsel zenginlik katılan bu bölümde, Türkiye Cumhuriyeti’nin son 40 yılının bellibaşlı olayları ele alınıyor.
Kitabın 1970’li yılların sonlarında vatandaşların yağdan tüpgaza kadar çeşitli malları satın almak için girdikleri kuyruklar ile ilk yerli otomobil olan Anadol’un bir fotoğrafının yer aldığı bu bölümünde, TRT’nin kuruluşu ile Antalya Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’ne de yer veriliyor. Türk ordusunun Kıbrıs Barış Harekâtı’nın yanı sıra Kore, Somali, Bosna Hersek, Kosova, Makedonya, Afganistan, Lübnan ve Sudan gibi ülkelerde aldığı uluslararası roller de kitapta anlatılıyor.
Bölücü faaliyetlerin anlatıldığı bölümde ise Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın katledilmesi, bölücü teröristlerin Dağlıca Karakolu’na saldırısı sonucu 12 askerin şehit olması, terör saldırılarına karşı vatandaşların çeşitli illerde düzenledikleri mitinglerin haberlerinin yer aldığı gazete kupürleri kullanılmış.
Bu bölümde, Ermeni terör örgütü Asala’nın Türk diplomatlarına yönelik suikastları ile 1991’de başlayan Körfez krizi de anlatılıyor. (aa)