Yakında, kolza eken dizel yakıt biçecek

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Bitki Biyoteknolojisi Araştırma Grubu, kolza bitkisinden çevre dostu biyodizel üretme çalışmalarında son aşamaya geldi.

BOLU - Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Bitki Biyoteknolojisi Araştırma Grubu, kolza bitkisinden çevre dostu biyodizel üretme çalışmalarında son aşamaya geldi.
Araştırma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ekrem Gürel, anavatanı Anadolu olan ve Türkiye'nin her yerinde yetişebilen kolza bitkisi tohumlarından elde edilecek yakıtın, dizel yakıt sistemine sahip tüm araçlarda herhangi bir teknik değişikliğe ihtiyaç duyulmadan kullanılabileceğini söyledi. Gürel, kolzanın kalorifer ve ev yakıtı olarak da değerlendirilebileceğini anlattı.
Kolza tohumlarından elde edilecek dizel yakıtın toksik özellik taşımaması nedeniyle çevreye son derece duyarlı yakıt olacağını belirten Gürel, şöyle devam etti:
'Çevre dostu yakıt'
"Çevreye, diğer yakıtlara oranla 10 kat daha az zarar verecek olan bitkisel kökenli yakıtların, 50 yıl içerisinde tükenmesi beklenen fosil kökenli yakıtlara oranla sürekli yenilebilir bir alternatif enerji kaynağı olması da, önem taşıyor. Biyodizel, Avusturya, Fransa ve Almanya gibi ülkelerde toplutaşım araçlarında kullanılıyor."


    http://www.radikal.com.tr/7602927602920

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.