Yakından incelenecek sergi bu olsa gerek!

Adı sergi ama uzaktan bakıyorsunuz, kabak çekirdeği, kuru fasulye, pirinç taneleri, hatta bir sinek. Biraz yaklaşmanız, bu da yetmez elinize büyüteç almanız gerek.

BURSA - Adı sergi ama uzaktan bakıyorsunuz, kabak çekirdeği, kuru fasulye, pirinç taneleri, hatta bir sinek. Biraz yaklaşmanız, bu da yetmez elinize büyüteç almanız gerek. Çünkü ressam Hasan Kale minyatürlerini, bütün bu saydığımız nesnelerin üzerine nakşetmiş. Mevlana'nın 800'üncü doğum yılı etkinlikleri için Bursa'daki bir alışveriş merkezinde açılan sergide en yoğun ilgi, Kale'nin kabak çekirdeklerine yaptığı Sultan 2. Abdülhamit ve Kız Kulesi ile Orhangazi'nin bir sineğin sol kanadındaki resmi ve sağ kanadındaki tuğra minyatürlerine gösteriliyor.
30 yıldır resim ve minyatürle ilgilenen Kale, eserlerini su bazlı boyayla yapıyor. İnce bir fırça ve özel gözlük kullanıyor. Kabak çekirdeğiyle kuru fasulyeye yapılan minyatürler bir-iki gününü, sinek kanadı ve pirinç taneleri daha fazla zaman alıyor. Kale, "Dünyanın en küçük padişah portresini yaptım. 3 milimetrelik bir iğne başına yaptığım Fatih Sultan Mehmet minyatürü, Topkapı Sarayı'nda" diyor.