Yakıt parası veremeyen öğrencinin küpesini haczettiler

Konya'da Rebii Karatekin İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni Necla Turan’ın, 20 YTL olan yakıt parasını vermediği için öğrencisi 11 yaşındaki Vesile Büyükinan’ın kulaklarındaki altın küpeleri aldığı iddia edildi. Okul müdürü "Yakıt parası yüzünden değil, okulda küpe takmak yasak olduğu için aldık" dedi

KEREM PULGAT

KONYA merkez Selçuklu İlçesi’ne bağlı Rebii Karatekin İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni Necla Turan’ın, 20 YTL olan yakıt parasını vermediği için öğrencisi 11 yaşındaki Vesile Büyükinan’ın kulaklarındaki altın küpeleri aldığı iddia edildi. Baba Hasan Büyükinan, “Kızımın küpeleri dedesinin armağanıydı. Ancak, okuldan geri istememe rağmen küpeyi vermediler” dedi. Öğretmen Turan, konuyla ilgili konuşmak istemezken, okul müdürü Hasan Karayılan, “Okulda küpe takmak yasak olduğu için öğrencinin küpeleri alınmış. Konunun yakıt parası ile ilgisi yok” diye konuştu.

240 öğrencili Rebii Karatekin İlköğretim Okulu’nda meydana gelen olay iddiaya göre şöyle gelişti: Sınıf öğretmeni Necla Turan, önceki gün ders girişi sırasında 4’üncü sınıf öğrencisi Vesile Büyükinan’ı uyararak, dönem başında vermesi gereken 20 YTL yakıt parasını ödemesini istedi. Küçük kız parasının olmadığını söyleyince öğretmen Turan, kulaklarında bulanan altın küpeleri alarak, “Ailene söyle, yakıt parasını getirene kadar küpelerini vermeyeceğim” dedi. Küçük kız durumu ailesine anlattı.

'KÜPELERİ GERİ VERMEDİLER'

Okula gelip durumu öğrenmek için bilgi almak istediğini anlatan baba 33 yaşındaki Hasan Büyükinan, “Küpeleri geri istedim ama vermediler. Hurda ve kağıt toplayarak geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Ayda ortalama 200 YTL kazanıyorum. 2 çocuğum var ve geçimimi ancak sağlayabiliyorum. Eğer maddi durumun olsa zaten yakıt parasını verirdim. Üstelik kızımın küpeleri dedesinin armağanıydı” dedi.

Anne 37 yaşındaki Huriye Büyükinan ise, “Okula gidip küpeleri istedim, bana ‘Yakıt paranı getir küpeleri verelim’ dediler” diye konuştu.

MÜDÜR: OKULDA KÜPE TAKMAK YASAK

Rebii Karatekin İlköğretim Okulu Müdürü Hasan Karayılan ise, öğretmenin öğrencisinin küpelerini aldığını ancak olayın yakıt parası ile ilgili olmadığını savundu. Karayılan, “Okullarda takı ve mücevharat türü şeylerin takılması kılık-kıyafet yönetmeliğine göre yasak. Öğretmenimiz öğrencisini teneffüs sırasında çekilebilirer, canı yanabilir diye düşünerek küpesini çıkarması için uyarmış. Ancak çocuk takmakta ısrar edince öğretmenimiz küpeyi almış. Sınıf annesi ile birlikte çocuğun velisini çağırmışlar. Aileyi uyarmışlar. Küpeyi aileye iade edeceğiz. Olayın yakıt parası ile bir ilgisi yok. Öğrencilerimizden yılda 20 YTL yakıt parası alıyoruz. Ancak kimseyi zorunlu tutmuyoruz” dedi.

Müdür Karayılan, durumu telefonla Selçuklu İlçe Milli Eğitim ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine bildirdiğini söyledi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin ise, “Konu bize intikal etti. Geniş çaplı olarak araştırmak üzere müfettiş görevlendirdik. Konuyu soruşturuyoruz. Soruşturma sonunda gerçek ne ise ortaya çıkacak” diye konuştu. (dha)