Yalancı veliye ceza yolda

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, velilerin çocuklarını evlerine uzak okula göndermesinin engelleneceğini söyledi.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, velilerin çocuklarını evlerine uzak okula göndermesinin engelleneceğini söyledi.
Kar yağışında hemen okulların tatil edilmesine karşı çıkan bakan Çelik, velilerin de kötü havalarda öğrenci servislerine güvenmedikleri için çocuklarını okula göndermek istemediğine dikkat çekti. Velilerin çocuklarını en iyi olduklarını düşündükleri okula gönderme yarışına girdikleri için evlerinden uzak okullara gönderdiklerini belirten Çelik, "En iyi okul eve en yakın okuldur. İlköğretim Genel Müdürlüğümüz bütün okulları aynı standartlara ulaştırmak için çalışmalar başlattı. Ben de valiliklerle görüşüyorum. Bundan böyle herkes çocuğunu evine en yakın okula göndermeye mecbur kalacak" diye konuştu.
Gelecek sezon başlıyor
Bakan Çelik, yatılı okullarla özel okulların bu uygulamanın dışında tutulacağını dile getirerek, 'Aileler, bu havada servislere güvenemiyor, çocuklarını okula yollayamıyor' gibi kaygıların 'her öğrenciyi yaşadığı bölgedeki okulda okumaya zorlayan' yeni formülle ortadan kalkacağını söyledi.
Çelik, 2006-2007 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulamaya geçecek yeni formülü ise şöyle anlattı: "Artık veliden, ikametgâh ilmuhaberi, su faturası gibi evraklar istenmeyecek. Bu tür önlemler işe yaramıyor. Bundan sonra veli kayıt için okula geldiğinde, önüne bir form konulacak. Formun sonunda 'Verdiğim tüm bilgilerin doğruluğunu beyan ederim' gibi bir ifade olacak ve veli bu ifadenin altına imza atacak. Sonra biz bu beyanları inceleyeceğiz. Eğer bize verilen beyan ile velinin yaşadığı yer birbirini tutmuyorsa, yeni Türk Ceza Kanunu'na göre, evrak sahteciliğinden dolayı (cezası 1-3 yıl hapis) veli hakkında suç duyurusunda bulunacağız."


    http://www.radikal.com.tr/7667817667810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.