Yalancının mumu söndü

Bazı idari hizmetlerden yararlanamadıkları gerekçesiyle Türkiye aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuran Adanalı bir grup engelli bir sahtekârlığın ortaya çıkmasını sağladı.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

ADANA - Bazı idari hizmetlerden yararlanamadıkları gerekçesiyle Türkiye aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuran Adanalı bir grup engelli bir sahtekârlığın ortaya çıkmasını sağladı.
Aynı gerekçelerle iki yıl önce AİHM'ye başvuran ve dosyasıyla ilgili görüşülebilirlik kararı verilip kendisine de dava sonuçlanıncaya dek ayda 100 milyon lira yardım yapılmasına karar verildiğini söyleyerek gazete manşetlerine taşınan Güneydoğu gazisi Ayhan Tak'ın belgelerinin sahte olduğu ortaya çıktı. Ayhan Tak'tan hakkında verilen ara kararı isteyerek başvurularına ekleyen ve aynı haktan yararlanmak istediklerini belirten engellilere AİHM'den gönderilen yanıtta, böyle bir karar verilmediği ve belgede tahrifat yapılarak hazırlanmış bir karar olduğu bildirildi.
50 engelli AİHM'ye başvurdu
Adana'da 50'ye yakın engelli; eğitim, istihdam, serbestçe dolaşım, erişim, eşitlik, kamu hizmetlerinden yararlanma, fiziki çevre ve toplu taşıma araçlarından faydalanabilme haklarından yararlanamadığını belirterek, Temmuz 2004'te AİHM'ye başvurdu. Engelliler başvuru öncesinde kendilerinden önce aynı yolu izleyen Güneydoğu gazisi Ayhan Tak'ı aradı. Adana Sakatlar Derneği üyeleri, yapacakları başvuruyla ilgili hızlı karar alınması için halen merkezi İzmir'de bulunan Mevlana Özürlüler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin başkanlığını yapan Tak'tan, AİHM'nin kendisiyle ilgili verdiği kararın örneğini istedi. Tak'ın gönderdiği belgeyi de dosyalarına ekleyen engelliler, aynı kararın kendilerine de uygulanması talebiyle temmuz ayında başvuru yaptı.
Belgeler sahteymiş
Ancak AİHM 3. Dairesi'nden engellilerin avukatlığını üstlenen Mustafa Cinkılıç'a 14 Ekim 2004 günü verilen yanıtta yapılan incelemede Ayhan Tak'ın başvurusuyla ilgili verilen herhangi bir kararın bulunmadığı bildirildi. Engellilerin başvuru dosyasına eklenen Ayhan Tak hakkında verilen karar örneğinin de incelendiği belirtilen yazıda, "5 Mart 2004 tarihli AİHM 3. Daire Yazıişleri Müdür Yardımcısı Mark Villager imzalı mektup mahkemenin resmi belgesinde tahrifat yapmak suretiyle hazırlanmış olup hiçbir hukuki değer taşımamaktadır ve bu tür işlemler bireysel başvuru hakkının kötüye kullanılması sonucunu doğuracaktır" denildi.
AİHS'de böyle hüküm yok
Tak'ın, tahrifat yaptığı anlaşılan belgede yazılan ve dava sonuçlanıncaya değin Tak'a maddi destek ve sonda, bez, tekerlekli sandalye gibi ihtiyaçlarının karşılanacağı garantisi veren konuların da gerçeği yansıtmadığı belirtilen AİHM'nin cevabi yazısında, "AİHM'nin, üye ülkelerin özürlü vatandaşlarının sosyoekonomik ihtiyaçlarının karşılanması için özel yasal düzenlemeler yapılmasına veya kişisel yardımlar verilmesini sağlamaya yönelik kararlar vermesi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHM) hükümlerince mümkün değildir" denildi.
'AİHM yalan söylüyor'
Çeşitli kereler sahte mahkeme kararıyla gazetecileri de aldatarak manşetlere taşınan Ayhan Tak ise, AİHM'nin kendisini yalanlayan ifadelerini yalanladı. 'AİHM yalancı' diyen Tak, "Ben Güneydoğu'da gazi olmuş bir uzman çavuşum, benim öyle sahtecilikle falan bir işim olmaz. Elimde karar bulunuyor. Asıl bana yalancı diyen AİHM yalan söylüyor. Ben sahte belge hazırlamadım, tam aksine benim belgeme sahte diyenlerin belgesi sahtedir" diye konuştu.
Tak'la ilgili başvurusunun mahkemece kabul edildiğine yönelik basında çıkan haberler üzerine umutlanarak AİHM'ye başvurduklarını belirten Adana Sakatlar Derneği üyesi Güldane Canıtez ortaya çıkan sahtekârlığa çok şaşırdıklarını söyledi.
Başvuru yapmadan önce Tak'ın elindeki karar örneğini göndermek için kendilerinden de 500 milyon lira para istediğini belirten Canıtez, "Kendisine para verecek durumumuz olmadığını söyledik. Bu kez de, 'Siz başvurularınızı bana gönderin ben takip ederim siz masraflarını bana ödersiniz' dedi. Kendisine avukatımız olduğunu söyleyince de vazgeçip bize kararı gönderdi. Biz de başvuru yaptık ama aldığımız yanıt hepimizi şoke etti. Tak'ın, hakkında çıkan haberlerden sonra kendisine yardım için başvuran 5 bin engelliyi kandırıp dolandırdığını düşünüyoruz" diye konuştu.