@ismailsaymaz

'Yalancı'ya dava, karikatüre soruşturma

'Yalancı'ya dava, karikatüre soruşturma
'Yalancı'ya dava, karikatüre soruşturma
'Gezi eylemleri' davalarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Kayseri'deki bir basın açıklamasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında 'yalancı' dedikleri iddia edilen iki kişiye 'hakaret' iddiasıyla dava açıldı. Manisa'da da, Başbakan Erdoğan'ı 'ağaç ısıran kepçe' şeklinde gösteren bir karikatürü taşıyan üç gencin ifadesi alındı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İstanbul ’daki Gezi Parkı gösterileri sürerken 12 Haziran’da Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda 150 kişinin katıldığı basın açıklaması yapıldı. Ali Yıldırım ve Ümit Kartal yaptıkları konuşmalarda Erdoğan’ın konuşmalarından örnekler vererek “Yalan söylüyor” dedi. Kayseri Savcılığı, Yıldırım ve Kartal hakkında ‘Başbakan’ı görevi sebebiyle alenen yalancılıkla itham etmek suretiyle hakaret etmek’ iddiasıyla dava açtı. Manisa ’da da, 10 Temmuz’daki gösteride, Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff’a ait, Başbakan’ı ‘ağacı ısıran kepçe’ şeklinde gösteren karikatürü astıkları için üç gence ‘hakaret’ savıyla soruşturma açıldı.


  http://www.radikal.com.tr/115569211556924

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  .. - solidarnosc

  acaba youtube'da su cok populer olan 'bir basbakan iki erdogan' videosunu mahkemeye 'alin iste kanit, yalan soyluyor' diye sunsalar, hakimler ne yapar?

  ben de basbakana yalanci diyorum - keryil

  eger bir insan her secimde "yok'u kaldiracagim" demisse, ama yok'u kaldirmanin yakinindan bile gecmemisse bunun adina "yalancilik" denmez mi? bir insan "kimsenin burnu bile kanamadi" demisse, ama kendisi bunu soylerken dahi insanlar beyin ameliyatina aliniyorsa bunun adina "yalancilik" denmez mi? ornekler artirilabilir. yalancilik ithami bir hakarettir, eger yalan soyledigi delillerle sabit bir insandan bahsetmiyorsak. yok oyle bir insansa, yalancilik ithami bir saptamadir. onun hakaretamiz icerigi saptayana degil yalancinin eylemlerine dayanir, haliyle hakaretin sahibi saptamanin sahibi degil yalancinin kendisidir.

  Nafile tepkiler - Kör Kadı

  Siyasete soyunan, üstelik başbakan olarak on yıldır iktidarda olan bir kişinin böyle şeylerin peşine düşüp yazılan, söylenen, karikatürlerle yapılan eleştirileri sürekli yargıya taşımaya başlamasını nasıl anlayıp yorumlayacağız bilmiyorum. Ancak seksen milyona yaklaşan bir ülkede kiminle nasıl başa çıkacak ki? Kendini eleştiren herkese dava açarak bütün ülkeyi hapisaneye mi döndürecek acaba? Yalnız bilmeli ki politik olarak yıpranmışlığın yanı sıra düne kadar kendine destek verenler de onu terk ediyorsa eğer kendine yapılan eleştirilere gösterdiği bu tepkiler bana göre nafile tepkilerdir.

  küçük düşürücü - demlicay2011

  dışa bağımlılığınız yakında ortaya çıkınca asıl o zaman küçük büyük kavramlarını daha iyi öğreneceksiniz. o zaman kime dava açacaksınız merak ediyorum. rusyaya mı almanyaya mı fransaya mı italyaya mı kore yemi. hangisine. evdeki bütün faturalar yabancılara gidiyor. bundan daha utanç verici bir şey olabilir mi? sizin eseriniz. hakim savcı hayali dünyada daha ne kadar dolaşıp maaş alıp alman malı tüketecekler. akıl var mantık var ama türkiyede henüz yok. insanları ayak üstü kandırıyorlar.