Yalandan kim ölmüş?

Sinan Aygün yükleniyor!
Yankesicilikte yüzde 71, kapkaçta yüzde 55.6, hırsızlıkta yüzde 50.6 artış olduğu iddiasındaki rapor 26 Ağustos'ta Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün tarafından açıklandı. Aygün rakamları Emniyet'ten aldıklarını söylerken, hükümete de 'Büyüyen suç ekonomisi' diye yüklendi.
'Biz gerekçeye bakmadık'
Birçok gazete, 'suç patlaması'nı sorgulamadan manşete taşırken, faka bastıkları daha sonra anlaşıldı. Emniyet Sözcüsü İsmail Çalışkan, "1 Ocak'tan beri her suç başvurusunu kaydediyoruz, suç değil kayıt arttı" dedi. Aygün savunmada: "Biz gerekçelerle ilgilenmedik, rakamları çarpıp topladık."

İSTANBUL - Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) 26 Ağustos'ta açıkladığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün (EGM) verilerine dayanılarak hazırlandığı ileri sürülen raporu, gazetelerin büyük bir bölümünde yer buldu. Ancak EGM raporun doğru olmadığını duyurdu.
Emniyet Sözcüsü İsmail Çalışkan, haftalık basın toplantısında ATO'nun raporunu değerlendirirken köyden kente göçün artması ve bazı suçların yeni yeni istatistiklere dahil edilmesi nedeniyle suçların artmış gibi göründüğünü söyledi.
Çalışkan'ın dikkat çektiği uygulamanın 1 Ocak 2005'te başladığı öğrenildi. Genel Müdür Gökhan Aydıner'in hassasiyet gösterdiği suç istatistikleri konusunda verdiği talimata göre, karakollar ve polis her suç başvurusunu kayıt altına almak zorunda. Söz konusu talimat öncesinde küçük gasp, darp, yaralama gibi olayları kayıt altına almayan polis, artık her başvuru ya da olayı değerlendirip kayıt altına alıyor.
Ceraim (cürüm) numarası verilen bu olaylarla ilgili ayrıntılı istatistikler de tutuluyor. Yurt genelinde her polis merkezinde tutulan bu kayıtlar genel müdürlükte toplanıyor ve değerlendiriliyor.
ATO ne diyordu?
ATO'nun geçen hafta hazırladığı 'Suç Raporu' başlıklı raporda ise bu yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre şahsa karşı işlenen suçlarda yüzde 26.1, mala karşı işlenen suçlarda yüzde 43, toplam suçlarda yüzde 35.5 artış olduğu söyleniyordu. Yine rapora göre, yankesicilik yüzde 71, kapkaç yüzde 55.6, evden hırsızlık yüzde 50.6 artmıştı. Aygün, raporu açıkladığı basın toplantısında, "Ekonomi yüzde 9 büyüyorsa ekonomik suçlardaki yüzde 43'lük artış ne? Ekonominin büyüdüğü yok, büyüyen suç ekonomisidir" demişti.
ATO'nun 'Suç Raporu' geçen hafta basında şöyle yer almıştı:
'Ne oluyor bize?'
POSTA: Rapor, 'Ne oluyor bize?' diye manşete taşındı. 'ATO'nun raporuna göre, Türkiye'de yılın ilk altı ayında işlenin suç sayısında büyük artış var' denildi.
BİRGÜN: Gazete raporu, Birleşmiş Milletler'in, '2005 Dünyada Sosyal Durum: Eşitsizlik Hali' raporuyla birleştirerek 'Şiddetin kaynağı yokluk' diye manşete çıkardı. Haberde 'Türkiye ve dünyada ağırlaşan gelir adaletsizliğinin yoksul ve işsiz yığınları suçun kucağına ittiği belirtildi' denildi.
VATAN: 'Uyanın artık' sürmanşetinde 'Emniyet Genel Müdürlüğü verileri, yılın ilk altı ayında suç oranının geçen yıla göre yüzde 35 arttığını gösteriyor' denildi. İç sayfada 'Suç patladı, hırsızlık ve yankesicilik katlandı' ifadesi yer aldı.
AKİT: Raporun başlığı olan 'Hırsızlar hırs, suçlar hız yaptı' ifadesi gazetenin ikinci manşetine taşındı. Haberde, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın fotoğrafıyla 'Cerrah'ın emniyet müdürü olduğu İstanbul, listenin (suç listesi kastediliyor) başında geliyor' denildi.
CUMHURİYET: Manşetin hemen altında, 'Suçta rekor artış' başlığıyla duyuruldu.
SABAH: Birinci sayfanın altında, 'Suç dosyamız iyice kabarıyor' diye duyurulan haber, içeride, 'Suçluyuz, suçlusun' başlığıyla verildi.
DÜNDEN BUGÜNE TERCÜMAN: İlk sayfada 'Suçlar patladı', içeride 'ATO raporu korkunç gerçeği gözler önüne serdi' denildi.
HÜRRİYET: Habere 14. sayfada, 'Ekonomi yüzde 9, suçlar yüzde 43 büyüdü' başlığıyla yer verdi.
AKŞAM: Gazetenin 15. sayfasındaki haberde, 'Kapkaç yüzde 55 arttı' diye duyuruldu.
ZAMAN: Rapor dördüncü sayfada, 'ATO'dan ürküten rapor: 6 ayda 235 bin suç işlendi' diye verildi.
Yeni Şafak savaş açtı
ATO raporuna Radikal, Milliyet, Türkiye, Star, Halka ve Olaylara Tercüman ile Referans gazeteleri yer vermedi. Milli Gazete ve Yeni Şafak raporu bir gün sonra ele aldı.
YENİ ŞAFAK: 'Sinan beyin derdi 'derin' manşetinde bilimsellikten uzak raporla demokratik reformların hedef alındığı savunuldu.
MİLLİ GAZETE: 'Dikkat! Katil sokakta' başlıklı ikinci manşette AKP hükümeti, 'AB'ye uyum' adı altında Türkiye'yi bir meçhule doğru götürmekle suçlandı.


    http://www.radikal.com.tr/7565257565250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.