Yalçın Akdoğan: Ayşenur Aslan bana iftira atıyor

Yalçın Akdoğan: Ayşenur Aslan bana iftira atıyor
Yalçın Akdoğan: Ayşenur Aslan bana iftira atıyor
Yalçın Akdoğan: AK Parti iktidarının yandaş medya üretmek, özgür basını susturmak veya muhalifleri tasfiye etmek gibi bir yaklaşımı, politikası veya adımı kesinlikle yoktur

Radikal.com.tr - AKP Ankara Milletvekili ve Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Star gazetesindeki yazısında, hükümetin medyayı etkilediği yönündeki eleştirilere cevap verdi. Hükümete yönelik bir karalama kampanyası olduğunu vurgulayan Akdoğan, Gezi Parkı olayları sırasında da hiçbir medya patronuyla görüşmediğini söyledi.

Akdoğan, en son Milliyet gazetesinde “İmralı tutanakları” başlığıyla yayımlanan (28 Şubat 2013) haberden sonra Milliyet Gazete Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak’la konuştuğunu belirterek şunları söyledi:

“Derya Sazak ile en son İmralı tutanakları diye servis ettikleri haberden sonra kısa bir görüşmemiz olmuştu. Uzun zamandır ne bu gruptan bir yöneticiyle ne de gazetenin sahipleriyle en ufak bir görüşmem, selamlaşmam, mesajlaşmam söz konusu olmamıştır. Diğer iddiaları ise bırakın ilgili olmayı bilmiyorum bile; tamamen uydurma ve iftira...”

Yurt gazetesi yazarı Ayşenur Arslan’ın, Yalçın Akdoğan’ın başta Milliyet gazetesi yazarı Can Dündar olmak üzere birçok muhalif yazarın işine son verilmesi için tehdit ettiği iddiaları üzerine, Akdoğan “Demirören grubuna yüklendiğim, gazeteci kıyımına başladığım yönünde yayınlar yapıyor. Bir de utanmadan Abdi İpekçi basın ahlakından bahsediyor. Bunun ne gazetecilikle bir ilgisi vardır, ne de herhangi bir ahlaki değerle...” dedi.

Yalçın Akdoğan’ın Star gazetesinde “Medya mühendisliğine mi soyunduk?” başlığıyla yayımlanan (30 Temmuz 2013) yazısı şöyle:

Medya mühendisliğine mi soyunduk?
Köşe yazılarımda kişisel meseleler veya polemikler yerine ülke meselelerini ve fikri konuları işlemeyi tercih ettiğimi okurlarım biliyorlar. Maalesef bugünkü yazımda kısmen kişisel olarak görülebilecek ama aslında hükümeti ve Türk medyasını ilgilendiren bir konuda görüş belirtmek durumundayım. Ortaya atılan öyle iftiralar ve yalanlar var ki, sessiz kalmak doğru olmuyor. Lafın sahibi ve edildiği mecra muhatap alınmayı hak etmese de hakikate olan saygımız gereği bir açıklama yapmamız gerekiyor.

Son dönemde özellikle marjinal gazetelerde ‘medya mühendisliği’ne soyunduğum, medya gruplarına ayar verdiğim, gazetecileri arayıp kızdığım, birçok gazetecinin işten atılmasına sebep olduğum şeklinde tezviratlar yapılıyor. Adeta bir karalama kampanyası sözkonusu. Beni tanıyanlar böyle bir kişiliğim olmadığını ve medya ile bu tür bir ilişkiye girmediğimi çok iyi bilirler. Ancak meseleyi uzaktan takip edenler, ortaya atılan bu yalanların hükümete dönük bir propagandanın parçası olduğunu yeterince görmeyebilirler. Başbakan Erdoğan’a yönelik oluşturulmaya çalışılan menfi imajın bir ayağını da medyanın susturulması, eleştiriye tahammülsüzlük, aykırı yazarların tasfiyesi gibi ithamlar oluşturuyor.

Şunu çok açıklıkla belirtmek durumundayım: Hükümet-medya ilişkisi geçmiş dönemlerden bu yana tartışılabilecek çok boyut taşımaktadır, ama AK Parti iktidarının yandaş medya üretmek, özgür basını susturmak veya muhalifleri tasfiye etmek gibi bir yaklaşımı, politikası veya adımı kesinlikle yoktur. Bugün hükümete muhalif olan ve zehir zemberek yazılarla her gün hükümete yüklenen medya gruplarının sayısı, hükümete yakın bilinenlerin iki üç katıdır. Hükümetle fikri yakınlığı olan köşe yazarlarının sayısı diğerlerinin zekatı bile değildir. Hükümet üyeleri haksız yayınlar karşısında doğal olarak medyayı eleştirebilmekte, medya-siyasetçi polemikleri yaşanabilmektedir. Ancak bu hiçbir zaman bir medya müdahalesine dönüşmemiştir ve iktidar gücü kullanılarak medyaya istikamet vermek gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Birkaç aylık veya haftalık medya analizi yaptıranlar bu gerçeği rahatlıkla görebilirler.

***

Onlarca yıldır büyük medya gruplarında köşe taşlarını tutan ama bugün marjinal mecralarda bulunan kişilerin ne kadar özgül ağırlığa sahip olduğu daha iyi anlaşılmış durumda. Yaptıkları işin evrensel anlamda gazetecilik olmak yerine ideolojik kin ve nefret aktarımı olduğu daha iyi görülüyor.

Bir süredir Ayşenur Aslan isimli yazar benimle ilgili yalan ve iftiralarla dolu yazılar yazıyor. Sanırım CNNTürk’ten ayrılmasını benimle ilişkilendiriyor ki, içindeki kin ve garezi gazetecilik maskesi altında dışa vuruyor. Birkaç kez yayına çıkarmak için aradığı için Ayşenur Hanımı biliyorum, tarzı ve tavrını uygun bulmadığım için de yayınına çıkmadım. Ama onun ötesinde onunla ilgili hiçbir işin içinde olmadım. Sürekli tekrar ettiği hezeyanları da doğrusu umursamıyorum. İktidarda olanların bunlarla uğraşamayacak kadar çok ve önemli işi oluyor. Ancak son yazdığı yazı es geçilecek gibi değil çünkü başkalarının hukukunu da ilgilendiriyor.

Önce bizim gezi olaylarında ortalığı inlettiğimizi söylüyor. Oysa o günlerde medyanın tavrı, yorum yapmayacak kadar açık ve aşikardı. Bu yüzden o dönemde bırakın ortalığı inletmeyi bu medya gruplarındaki arkadaşlarımla bile görüşmedim.

Üstüne kalkıyor “Ne yapıyor bu Demirörenler? Bizi arkadan mı vurmak istiyorlar? Derhal gerekeni yapmazlarsa onları da sileriz...” şeklinde bir ifadeyi bana atfederek Can Dündar’ın işten atılması için uğraştığımı söylüyor. Ardından “Cümleler tam böyle değildi belki” dese de, yaptığı şeyin seviyesizliğini bertaraf etmiş olmuyor. Bunun üzerinden başka medya grupları da benim bu sözlerle Demirören grubuna yüklendiğim, gazeteci kıyımına başladığım yönünde yayınlar yapıyor. Bir de utanmadan Abdi İpekçi basın ahlakından bahsediyor. Bunun ne gazetecilikle bir ilgisi vardır, ne de herhangi bir ahlaki değerle...

Derya Sazak ile en son İmralı tutanakları diye servis ettikleri haberden sonra kısa bir görüşmemiz olmuştu. Uzun zamandır ne bu gruptan bir yöneticiyle ne de gazetenin sahipleriyle en ufak bir görüşmem, selamlaşmam, mesajlaşmam söz konusu olmamıştır. Diğer iddiaları ise bırakın ilgili olmayı bilmiyorum bile; tamamen uydurma ve iftira...

Daha önce Hasan Cemal hadisesinde de benzer bir şey yaşandı. Bu yüzden tekraren vurgulamakta fayda var: İktidar kurban falan istemiyor, ama bazıları koltuklarını korumak için timsah gözyaşları dökerek ve hükümeti sorumlu göstererek bu tür işler yapıyorlar. Bu grubun yaptığı yayınların hangi istikamette olduğunu geçen süreçte gördük, yaşadık. Ne kadar etkisinin olduğunu ve önemsendiğini de gördük. Bu ve benzeri anlayışlar medyada vardır, bundan sonra da olacaktır. AK Parti kendisini eleştiren değil hasım olarak gören bu tür anlayışlarla ilk günden beri karşı karşıyadır ama onların dedikleri yollara tevessül edecek bir zihniyette değildir. Hepsi cürmü kadar yer yakar.


  http://www.radikal.com.tr/1144041114404114

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tutarli olmak - Ari Zerdüst

  Kendi yandas medyanizla günlük olarak toplumu ve size alternatif basini sürekli tehdit ediyorsunuz zaten. Dolaysiyla ayrica özel beyanat vermenize gerek yok.Yapmak istediginizi günlük köse yazarliginla da yapmaktasin.Bari biraz tutarli olun da 'hata yaptiysak düzeltiriz' deyip hatanizi görün.Yapmadik demekle yatiklarinizi örtemesiniz.

  Basin Özgürlügü - Ahmetsezer

  Türkiye de basin özgürdür. Aksini idda edenler artniyetli vatanhainleridir.Bu anlayista olanlar söylesinler, hangi gazeteye basbakani nasil övecekleri talimati verilmistir. Her gazete diledigi gibi basbakani övme hakkina sahiptir. Dilerlerse 7 gazete ayni mansetle övebilir. Dileyen farkli manset atabilir. Isteyen ugruna ölebilecegini söyler ve danisman olur. Önemli olan dogrulari yazmak, yani basbakani övmektir. Gelin artniyetli olmayin, bakin Mehmet Barlas gibi deneyimli gazetecilerden biraz ders alin. Sayin Barlasin RTE na özel bir öncelik mi taniyor? hayir adam isini yapiyor. Gazeteci olarak basbakani veya devlet baskanini övüyor. Ister Özal olsun, ister Kenan Evren ister Erdogan. Ayrim yok gazeteciysen güce tapacaksin. Ha birde iki de bir bilmem kac gazeteci hapiste diye cemkiniyorlar. Ayip utanin neden hep hapiste olan gazetecileri görüyorsunuz da memleketteki binlerce hapiste olmayan gazetecilerden söz etmiyorsunuz. dedikya art niyet iste. Koskoca Prof M.Yayla bile söyledi, Türkiyede halen bazi muhalif gazeteler cikabildigine göre basin özgürlügü yoktur denemez.

  sana inanmak mı? - mustafam1

  Kardeşim ,sözcü, aydınlık, cumhuriyet gibi etki alanı sınırlı muhalif tandanslı gazeteler dışında ana akım dediğimiz yani merkez medya da kaç kişi bıraktınız allahaşkına?Ya başbakanınız televizyonlara çıkıp kızdığı gazetecinin adını vererek patronuna şikayet ederek ertesi gün gazetesinden atılmadılar mı?Ya da gaze ve televizyon kanalınıKendi yakınınız şirkete satın aldırarak el koymadınızmı?En son Akşam gazetesi ve SKY tv kanalını Türkmedya adı altında adamlarınıza peşkeş çekmediniz mi?Siz kimi kandırmaya çalışıyorsunuz sayın Akdoğan?

  Mesaj aliniyor zaten - akrep93

  Söyledikleri oldukça tutarsiz sayin Akdogan'in.Direk medya patronlariyla temasa geçmek gerekmiyor ki,gerek basbakanin açik açik söylemleriyle,gerekse medyadaki uygulamalarla zaten mesaji alan aliyor.Tabi ki açik açik sunu kov,bunu al demeye gerek yok,zaten medya patronu olacak kadar kafasi çalisan adamlar,burada da leb demeden leblebiyi anlarlar."İktidarda olanların bunlarla uğraşamayacak kadar çok ve önemli işi oluyor." laflarida pek tutarsiz.O kadar önemli isleri olsa köse yazarligi yapmazlar kendisi gibi.Yandas medya yaratmiyoruz lafina inanmak için de az buçuk degil epeyi gerizekali olmak lazim.Tmsf'nin el koydugu medya organlarini ihale yapmadan eski milletvekillerini basina getirmek suretiyle bu iktidar zamaninda palazlanan holdinglere peskes çek,sonra bu lafi et.Tamam belki zekamiz orta düzeyde ama pek te salak sayilmayiz hani.Bizim gibi ülkelerin tarihlerinde yandas medya yaratmak zaten iktidarlarin vazgeçilmezidir.Daha bugüne kadar da birinin çikip-evet biz yandas medya yarattik,muhalif medyayi da ezmek için elimizden geleni yaptik-dedigini duymadik.Ama asil problem medyanin kendi içinde.Bu ortamlari kendileri yaratiyorlar.Neden bati demokrasilerinde(Sarkozy Berlusconi gibilerinin dönemlerinde istisnalar var ama) bu tip durumlarla karsilasmiyoruz.Biz de medya genel hatlariyla zaten bu ortami hazirliyor,zorda kalincada o meshur lafa-Kalemini kiracaksin ama satmayacaksin-sarilirlar oldu bitti.

  'Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz' - Zeynep Ekşioğlu

  diye özlü bir sözümüz var. Söyledikleriniz değil, yaptıklarınız önemli. Muhalif yayınlara acayip para cezaları veriliyor, muhalif gazeteciler işlerinden oluyor, en fazla tutuklu gazeteci Türkiye'de bulunuyor.Ürettiğiniz manzara bu. Vicdanı ve zekası olan anlar artık.

  Sorun yok ki medyada - thinkerbell

  Bütün muhalif gazeteciler teker teker biraz dinlenmek için işlerinden ayrılıyor ve hatta hızlarını alamayıp bedava yemek-yatak için hapse giriyorlar. Hatta, İstanbul'un göbeğinde Türkiye siyasi tarihinin en büyük kitlesel hareketinin yaşandığı 31 Mayıs-1 Haziran-2 Haziran günlerinde tematik haber kanalları, haber değeri olmadığı için bu olaylardan bahsetme gereği duymamışlar. Ve hatta Reyhanlı gibi çok önemli olaylarda yayın yasağı getirilmesi gibi uygulamalar haber alma özgürlüğü ve demokrasinin vazgeçilmezleridir. RTÜK tarafından muhaliflere edilen küfürler, aşırı hakaretler cezalandırılmazken, muhalif yayınlar non-stop ceza alıyor ama RTÜK zaten özerk bir kurum, değil mi? TMSF de özerk bir kurum olduğu için, eline geçirdiği medya şirketlerinde çalışan gazeteciler patır patır o güne dek kötü gazetecilik yaptıkları için işten çıkarılıyorlar. Maliye Bakanlığa bağlı ama yalnızca muhalifler vergi kaçırıyor olabileceğinden hep onlara gidiyor. Silinen gecikmiş vergi borçları hiç muhaliflerin olmuyor ama boşver. Bunlardan bir anlam çıkarmaya çalışanlar gözü dönmüş yeteneksiz, kaybettiği iktidarı geri kazanmak için her şeyi yapabilecek, gözü dönmüş tipler. Türkiye'de basın öylesine özgür ki, hiçbir etik değerle bile bağlı değil, istediği gibi yalan haber dahi yapıyor, daha ne istiyoruz pes yani.

  aptalmıyız - berfukenan

  yapılanları görmüyormuyuz,ya da biz özürlümüyüz.ya da siz söylediklerinize gerçekten inanıyormusunuz.galiba sonuncusu.ama emin olun allah sizin bu yaptıklarınızın hepsini görüyor.ve inanıyorsanız yaptıklarınızın cezasını yada ödülünü hem bu dünyada hem ahirette göreceksiniz.bunu bilin yeter.yalan,dolan,riya.insana eziyet hem suçtur hem günah.gıybet iftira hepsi sinemamızda gırla