Yalçın Akdoğan: HDP'nin makyajı çok çabuk döküldü

Yalçın Akdoğan: HDP'nin makyajı çok çabuk döküldü
Yalçın Akdoğan: HDP'nin makyajı çok çabuk döküldü
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Ağrı'daki çatışmayla ilgili olarak, "Alınan tavra baktığımızda HDP'nin makyajının çok çabuk döküldüğünü söyleyebiliriz" dedi.

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Silahlı unsurlar, terörist unsurlar yerleşim yerlerini terk etmelidir ve seçime gölge düşürecek şekilde halkın iradesine ipotek koyacak şekilde faaliyetler yapmamalıdır. Bu büyük bir tacizdir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AK Parti İl Koordinasyon Merkezi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Ağrı'da yaşanan çatışmaya değindi. Akdoğan, "Güvenlik güçleri elbette tedbir alacaktır. Söz söyleyenler bir kere dönsünler, o teröristlere laf söylesinler" diye konuştu.

"Son dönemde yaşanan olumsuz olaydan da bu seçim sürecini istismar etmeye çalışıldığını görüyoruz" ifadesini kullanan Akdoğan, "Bu olaydan sonra, alınan tavra baktığımızda HDP'nin makyajının çok çabuk döküldüğünü söyleyebiliriz. Bir yandan batıya dönük, yurtdışı seçmenlere dönük farklı bir imaj oluşturmaya çalışırken, Doğu ve Güneydoğu'da son derece eski yöntemlerle, yani baskı ve şiddetle seçim sürecini terörize ederek oy toplamaya çalıştıklarını görüyoruz" dedi.

Akdoğan, "Tabi bu kendileri açısından paradoks oluşturuyordu ve daha kampanya başlamadan ilk günde bu ortaya çıktı. Bir tarafta baskıyla oy toplayacaksınız, öbür tarafta da farklı bir imaj üretmeye çalışacaksınız, bu sürdürülebilir bir durum değil. Yani bir elde silah olacak, diğer taraftan da siyaset ve demokrasi diyeceksiniz. Bu bir kandırmaca dönüşür. Bu yüzden demokrasiye güçlü bir şekilde inanan insanların, silahın tamamen devre dışı kalması için çaba göstermesi gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

'HALKIN İRADESİNE İPOTEK KOYMA ÇAYLIŞMASIDIR'

Olayla ilgili olarak 'provokasyon' söyleminden bahsedildiğine işaret eden Akdoğan, "Provokasyon, güvenlik güçlerinin vatandaşla temas etmesi değildir, vatandaşın güvenliğini sağlamak için halka karışması değildir. Teröristlerin, halkın içerisine karışmasıdır, silahlı unsurların yerleşim yerlerinde dolaşmasıdır. Hem eylemsizlik diyeceksiniz hem de silahlı unsurlar yerleşim yerlerinde dolaşacak halka karışacak, bu kabul edilebilecek bir şey değildir. Burada teröristle kucaklaşma şöleni yapacaklarına, halkla bütünleşme şölenleri yapmaları gerekir" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, şunları kaydetti:

"Silahlı unsurların yerleşim yerlerinde dolaşması, seçimi silahın gölgesinde yapma çabasıdır. Halkın iradesine ipotek koyma çalışmasıdır. Buna son verilmesi gerekir. Güvenlik güçlerinin amacıdır elbet halkın huzurunu sağlamak, seçim güvenliğini sağlamak. Milletimizin orada rahat bir şekilde, bu süreci geçirmesini sağlamak, güvenlik güçlerimizin görevidir. Güvenlik güçlerimiz de kamu düzenini sağlamak ve gereken her türlü tedbiri almak durumundadır ve bundan sonra da alacaktır.

Kamu düzenini sağlamak, askerimizin, polisimizin görevidir ve bu kişiler, güvenlik güçlerimize orada bir takım vatandaşların yardımcı olduğunu biliyoruz. Elbette de öyle olması gerekir. Çünkü güvenlik güçlerimiz, askerimiz, polisimiz milletin evladıdır. Milletin evladı, orada milletin hizmetindedir. Bu ordu da milletin ordusudur ve milletimize hizmet etmeye çalışmaktadır. Herkesin bunu doğru anlaması lazım. 'Taraflar şöyle yaptı', 'taraflar böyle yaptı' gibi davranışlar da son derece yakışıksızdır. Burada taraf falan yoktur. Bir tarafta devletin askeri polisi vardı. Diğer yanda teröristler vardı. HDP'nin bu olayda bile takındığı tavır, ne kadar ikircikli olduğunu ortaya koymuştur."

(RADİKAL - AA)

 

Sırrı Süreyya Önder, Davutoğlu ve Akdoğan'ı Ağrı'ya davet etti

Demirtaş: Ağrı'da çatışma değil, kurgu operasyon vardı

Genelkurmay'dan askerleri taşıyan halka teşekkür

CHP Diyadin'e heyet gönderiyor

Devlet Bahçeli'den 'Ağrı' açıklaması


  http://www.radikal.com.tr/1334979133497914

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kevin cevahir - user742894

  olayin ilk duyulmasindan sonra sayin demirtasin aciklamalarina davutoglu hepisi yalan diyordu.fotograflar sayin demirtasi hakli cikardi. bu durumda yalanci basbakanin kendisidir. .maske den kasit buysa evet maskeniz dustu.basbakan sayin demirtastan OZUR DILEMELIDIR.

  diyene bak - genco940

  dolmabahçede imralının mektubu okunurken köşe yastığı gibi koltuğunda oturuyordun ve yüz ifadenden ne olduğun belliydi. seçimi atlatana kadar ayıya dayı diyecektiniz ama olmadı. Sıvalar döküldü. Birisinin Derhal talimatıyla çıkardığınız yasa ile jandarmayı Valinin emrine verdiniz. TSK bizimle ilişiği yoktur diyor. Valinin talebi ve emirleri ile jandarma kırsala çıkıyor. Adını ne koyarsanız koyun 45 oyluk köyde böyle yaparsanız şehirler başınıza devrilir haberiniz olsun. Valinin yaptığı iş provokasyon sınıfına girer.

  İTİRAF - drhil

  Ben bu zavallı söylemi, kanlı provokasyon denemesinin acı bir itirafı olarak görüyorum.

  arkanıza bakın düşen makyaj sizin olmasın sakın... - ÖZGÜR KAYI

  çatışma bölgesinde çekilen görüntüler yayıldıkça Hükümet ve TSK günde birkaç defa farklı açıklamalar yapmak zorunda kalıyor..bir arkanıza bakın düşen makyaj sizin olmasın sakın

  sadece onların makyajı mı - user1059152

  sıfırlama istekleri de makyajları döktü

  - sofronitsky

  Şaka yapıyor diyecektim. Diyen olmuş zaten. Bu akp nereye koşuyor?

  ne o... - user678437

  her gün bu tarz beyanatlarla gündemi ve yaptığınız provakasyonları unutturabileceğinizi mi sanıyorsunuz sonradan bakan olan bey (milletin vekili olmadan yani seçilmiş olmadan torpille milletin bakanı olan şahıs.)