Yalçın Akdoğan: Türkiye hukuki hesaplaşmayı başardı

Yalçın Akdoğan: Türkiye hukuki hesaplaşmayı başardı
Yalçın Akdoğan: Türkiye hukuki hesaplaşmayı başardı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın baş danışmanı ve Ankara milletvekili Yalçın Akdoğan, Ergenekon davasında alınan kararların 'bundan sonrası için anlamlı bir mesaj' olacağını ve CHP'nin rahatsızlık duymasının 'doğal' olduğunu öne sürdü.

Radikal.com.tr - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın baş danışmanı ve Ankara milletvekili Yalçın Akdoğan, Ergenekon davasında alınan kararları Star gazetesindeki köşe yazısında değerlendirdi. 

Kararların bundan sonrası için anlamlı bir mesaj olacağını söylen Akdoğan, "Bu millet, darbelerden de, farklı türdeki müdahale girişimlerinden de bıktı, usandı." değerlendirmesini yaptı. 

Akdoğan, “Ergenekon davası, Cumhuriyet tarihinin en büyük hukuki hesaplaşmasının adıdır” diyerek başladığı yazısında, “Şu an ceza alanlarla birlikte bütün darbeciler ve darbe girişimcileri milletin vicdanında mahkum olmuştur. Bu dava sembolik açıdan 27 Mayıs’tan, 12 Mart’tan, 12 Eylül’den, 28 Şubat’tan, 27 Nisan’dan süzülüp gelen bir ruhun yargılanmasıdır. Tüm cuntacılardan, darbecilerden, ihtilalcilerden, tüm hukuksuz girişimlerden bu davayla sembolik açıdan hesap sorulmuştur” dedi.

Mahkemeden çıkan ceza kararlarının ‘bundan sonrası için büyük bir caydırıcılık taşıyacağını’ söyleyen Akdoğan, “Her ceza gibi buradaki cezalar da belli kesimleri üzecek, insani bazı dramlar öne sürülecek. Ama adaletin ve hakkaniyetin tecelli etmesi, yapılan yanlışların kimsenin yanına kar kalmaması her bir ferdin en büyük beklentisidir, toplumsal vicdanın tatmini için büyük bir gerekliliktir” diye yazdı.

Akdoğan, CHP ’yi de “Her darbenin önünde, arkasında, içinde veya kenarında durmakla” suçlayarak ana muhalefetin Ergenekon davası ve kararlarından rahatsızlık duymasının ‘doğal’ olduğunu yazdı.


  http://www.radikal.com.tr/1145115114511514

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hukuki değil. - kaşınan adam

  Baş danışman bey efendi davayı hukuki hesaplaşma diye yorumluyor. Ancak yargının tamamen AKP kontrolü altında olduğunu kendisi gibi herkes bildiğine göre dava siyasi bir hesaplaşmadır. Ancak herşey henüz bitmiş değil son sözü halk yaklaşan seçimlerde halk söyleyecektir.

  Baş Danışman - X120

  Başbakanın baş danışmanı denince, söylenenleri ciddiye almak istiyorum, sonra tabii Yiğit Bulut'un da aynı titre sahip olduğu aklıma geliyor ve vazgeçiyorum.

  ne hukuku ne hesaplaşması aklınız yerindemi - demlicay2011

  bir cami hırsızını bile bulamayan sizler kameralar sayesinde ayakta duruyorsunuz. onlarda ara sıra işinize gelimi siliniyor. vatandaşa işlenen suçla devlete işlenen suçu bir ayırmakla bir hukuk ayıbı yapan sizsiniz. ne hukuku ne demokrassisi. siz kim demokrasi hukuk kim. adamın teki çıkıyor mezar bulamıyorum diyor. bir diğeri kadınlara karnının şişkin olmasından dolayı terbiyesiz diyor. savcı ve hakimden çıt yok bu mu sizin hukukunuz bumu halkı korumanız. takiye şov riyakarlık hepsi rezil olmuş ayaklarda geziyor. alman malıyla daha ne kadar fasonculuk yapackasınız. milleti kandırmanızda cabası. yeşile kıymanızda bir intihar. tarih sizinle alay edecek.

  Albüm mü bu ? - gokkurt

  Sn. Vekil ve danışman belli ki işin içinde,yargı bağımsızlığı falan hikaye yani. Bir de mesaj kaygısı var, "Son albümünüzde hangi mesajı vermek istediniz ?" gibilerinden sorarlar ya pop müzik sanatçılarına, ki pop müzikçi popüler sanatla demagoji yolu ile satış amaçlar,bu da siyasi demagoji.

  27 MAYIS YANLIS TARIH - iris78

  Hesaplama cabalariniz CUMHURIYETIN kurulmasi, HILAFETIN kaldirilmasi, LAYIKLIGIN kabulü ile basladi. KUBILAY'I bogazlayan MÜRTECILERIN asilmasiyla yeralti örgütlenmesi seklinde devam etti. Menderes sizden yararlandi. Size "Siz isterseniz hilafeti bile getirebilirsiniz" sözüyle sizi ne kadar iyi anladigini ve niyetinizi okudugunu beyan etti.. Ve bu günlere gelindi. Osmanli ütopyaniz ortada.

  hukuk - sessiz02

  Bu zat, sadece aykırı medya yorumlarıyla bilinen biri.Görüldüğü kadarıyla hukuk ta bilmiyor. Adına danışmanlık denen şey için belkide birşey bilmeye gerek yok konuşsun yeter. Gelelim yanlışlara: 1.Hukuki süreç henüz bitmemiştir. Dolayısı ile sonuç ve sonuçların sizin hedeflere nasıl yarayacağı hakkında KONUŞAMAZSSINIZ. 2. Başbakanın siyasi başdanışmanı olarak( artık her ne demekse) birikmiş nefretinizi bu kadar uluorta gösteremezssiniz 3. Aksini iddia etmenize rağmen gelen giden raporla dışında pek okuma alışkanlığınız yok. Ara sıra okuyun, birşey anlamasanız bile aklınızda bazı şeyler kalabilir. Sonuç şu hepimiz gibi yargının bitmesini bekleyin. Unutmayın ayni yargı bir gün size de lazım olacaktır..

  Hukuk üzerinden hesaplaşmak - dercide

  Hep öyle olmadı mı zaten. Semboller ve hukuk üzerinden hesaplaşmak. Mevzuatlar, yönetmelikler, yargı vs. Hukuk üzerinden hesaplaşılmadı mı Anayasa mahkemesi Refah'ı kapattığında. Hukuk üzerinden hesaplaşılmadı mı Kürt veya sol siyasi partileri arka arkaya kapatıldığında. Hukuk üzerinden hesaplaşma değil miydi Anayasa mahkemesi üniversitelerde başörtüsü yasağını tesis ettiğinde. Yine örneğin hukuk üzerinden hesaplaşma değil miydi, uluderede köylüler cenazelerini anmak için sınırı geçti diye idari para cezası kesildiğinde, veya taksimde gençlere 12 Eylül'ün mirası mevzuatlar uyarınca müdahale edildiğinde gazla ve copla? Yine hukuk değil miydi kişilerin en mahrem konuşmalarını dinleten, ve hukuk değil miydi bu konuşmalar ve görüntüler gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlanırken, özel hayat ayaklar altına alınırken siyasi tasarım uğruna sessiz kalan? Bu coğrafyada hep hukuk değil midir hesaplaşma yönteminin en baş aktörü. Sembolik olarak hukuk üzerinden hep birileri birileriyle hesaplaşma derdinde değil midir nefret dolu ey güzel ülkemde. O yüzden bence hiç yormayalım kafaya, hukuk bahanedir hesaplaşma kafaya bir kez girdiğinde.