Yalçın Küçük ve Nedim Şener'e polis baskını

Yalçın Küçük ve Nedim Şener'e polis baskını
Yalçın Küçük ve Nedim Şener'e polis baskını
"Ergenekon" soruşturma kapsamında gözaltına alınan Prof. Dr. Yalçın Küçük'ün ev ve ofisinde yapılan aramalar sona erdi. Aramalarda 12 çuval belgeye el koyuldu.

"Ergenekon" soruşturma kapsamında gözaltına alınan Prof. Dr. Yalçın Küçük’ün ev ve ofisinde yapılan aramalar sona erdi. Aramalarda 12 çuval belgeye el koyuldu.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, Prof. Dr. Yalçın Küçük’ün Yüzüncüyıl Önce Sitesi’ndeki ev ve ofisinde sabah saat 05.00’te aramalara başladı.

28 polisin görev aldığı aramalarda, Küçük’ün okuduğu kitaplar,
kütüphanesinde bulunan dergiler, belgeler incelendi.

Küçük’ün kütüphanesinde çok farklı dillerde yayınlanmış ve bazı bölümleri çizilmiş dergi ve kitapların incelenmesinin zaman aldığı öğrenildi.

Yaklaşık 16 saat süren arama sonunda bazı belgelerin fotokopileri çekildi, bazı belgelere el koyuldu. Küçük’ün evinden ve ofisinden 12 çuval dolusu belge, belgelerin fotokopisi ve CD çıkartıldı. Çuvallar minibüsle emniyete götürüldü.

Arama süresince, çevik kuvvet ekipleri Küçük’ün evinin çevresinde önlem aldı.

 3 KİŞİ DAHA GÖZALTINDA
"Ergenekon" soruşturması kapsamında gözaltına alınan 3 kişi daha gözaltına alınarak Ankara Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

Edinilen bilgiye göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, "Ergenekon" soruşturması kapsamında, yazar İklim Bayraktar ve Müyesser Yıldız ile polis memuru Aydın Bıyıklı’nın evinde yaptığı aramayı tamamladı.

Aramanın ardından gözaltına alınan zanlılar, sağlık kontrolünün ardından Ankara Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

Soruşturma kapsamında Ankara’da gözaltına alınan zanlıların, emniyetteki işlemlerinin ardından karayoluyla İstanbul’a götürülecekleri bildirildi.

Bu arada, öğle saatlerinde gözaltına alınan Odatv internet sitesi Ankara temsilcisi Mümtaz İdil’in avukatının, müvekkilinin sağlık koşullarının yolculuk yapmaya elverişli olmadığı yönünde dilekçe verdiği, bunun üzerine İdil’in sağlık raporu için hastaneye sevkedildiği belirtildi.

İdil’in İstanbul’a götürülüp götürülmeyeceğine bu rapora göre karar verileceği kaydedildi.

Ergenekon soruşturması kapsamında sabah saatlerinde Milliyet muhabiri ve yazar Nedim Şener, serbest gazeteci Ahmet Şık, Oda TV Genel Yayın Müdürü Doğan Yurdakul, Ankara Temsilcisi Mümtaz İdil, Müyesser Yıldız, yazarları İklim Bayraktar, Ergenekon sanığı Prof. Yalçın Küçük, Sait Kılıç, Veysel Yıldız, Altan Bıyıklı ve MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu'nun evleri polis tarafından basıldı.

Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarında Prof. Dr. Yalçın Küçük ve gazeteciler Nedim Şener, Odatv Genel Koordinatörü Doğan Yurdakul, Oda tv Ankara temsilcisi Mümtaz İdil, Oda tv yazarı Müyesser Yıldız, Ahmet  Şık ve Sait Çakır'la eski MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin evine sabah saatlerinde baskın yaptı.


Polisler Aydın Bıyıklı ve Coşkun Musluk'un da aralarında  bulunduğu bu kişilerin evlerinde arama yaptı. Radikal.com.tr'nin edindiği bilgiye göre Ahmet Şık'ın evinde arama yapan polisler evde buldukları bütün CD'lere el koydu. Ergenekon soruşturması kapsamında daha önce baskın yapılan Odatv internet sitesinde Ahmet Şık'ın bir kitabının henüz basılmamış hali bulunmuştu. Polislerin bu sabah gerçekleştirdikleri baskının da, bu kapsamda yapıldığı bildirildi.

AHMET ŞIK İFADE VERMEYECEK 
Gözaltına alınan gazeteci-yazar Ahmet Şık'ın avukatı Bülent Utku, Şık'ın oturduğu Mutlu Apartmanı'nın önünde gazetecilere açıklama yaptı. Utku, aramanın Kabataş Setüstü'ndeki Hacı İzzet Paşa Sokağı'nda bulunan apartmanın üçüncü katında saat 07.00'da başladığını ve 13.30'da sona erdiğini söyledi. Evdeki arama sırasında avukatlar Bülent Utku ile Can Atalay da hazır bulundu.

Ahmet Şık'ın emniyette ifade vermeyeceğini belirten Utku, ''Müvekkilim, son zamanlarda hazırladığı (İmamın Ordusu) ismini vermeyi düşündüğü Fethullah Gülen'in cemaatteki örgütlenmesini anlatan kitap nedeniyle gözaltına alındığı düşüncesini bize iletti. Biz bu aşamadan sonra yakalama ve gözaltına alma kararına itiraz etmeyi düşünüyoruz. Gözaltı süresi henüz belli değil. Hazırlık soruşturması gizli'' dedi. Bülent Utku, Ahmet Şık'ın evinden sim kartı ve dijital malzemelerin alındığını belirterek, ''CD'lerle ilgili itirazımız oldu, ama hazırlık soruşturması gizli olduğu için daha fazla bilgi vermek sakıncalı'' diye konuştu. Bu arada, gözaltına alınan Ahmet Şık, polis nezaretinde evinden çıkarıldığı sırada 'dokunan yanar' diye bağırdı. Şık, dışarıda bekleyen yakınları ve arkadaşları tarafından alkışlandı.

BAŞBAKAN: BİZİM TALİMATIMIZLA OLAN ŞEYLER DEĞİL

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ergenekon soruşturması kapsamında bugün gerçekleşen gözaltılarla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Bugünkü gözaltı olayı her zaman söylediğimiz gibi, bunlar bizim talimatımızla olan şeyler değil. Savcılık bazı bilgelerden belgelerden hareketle adım atıyor. Benim herhangi bir değerlendirme yapmam yanlış. Emniyet teşkilatı kendisine verilen görevi yerine getirmiştir. Bundan sonra da ilgili savcılık gerekli çalışmayı yapıp, yetkili mahkemeye sevkeder. Benim tek söyleyeceğim bunun kısa sürede bitirilmesidir.

CHP'DEN DESTEK
 
CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, destek vermek üzere Ergenekon soruşturması kapsamında evinde arama yapılan Oda TV yazarı Müesser Uğur Yıldız'ın Çankaya'daki evine geldi. Öte yandan polislerin, Nedim Şener'in Bakırköy Kartaltepe Mahallesi Akın Yolu Sokak Oğuzhan Sitesi'ndeki evinde arama yapmaya başlamasının ardından bazı komşularının pencerelerine ve balkonlarına Türk bayrağı astığı görüldü. Bu arada Nedim Şener'in aracında da arama yapıldı. Nedim Şener'in bir hafta önce kalp ameliyatı olan eşi sabah saatlerinde polisler geldikten sonra evden çıkarıldı ve bir yakınlarının evine götürüldü. Geçen hafta ameliyat geçiren Şener'in eşi aramalar sırasında fenalaşınca hastaneye kaldırıldı.

NEDİM ŞENER'İN KALP AMELİYATI OLAN EŞİ FENALAŞTI
Eşi bir hafta önce kalp ameliyatı geçiren Nedim Şener'in komşuları, aramayı protesto etmek için evlerinin pencere ve balkonlarına Türk bayrakları astı. Geçen hafta ameliyat geçiren Şener'in eşi aramalar sırasında fenalaşınca hastaneye kaldırıldı. Nedim Şener sabah kızını okula götürdüğü için polisler geldiği sırada evde yoktu. Polis, bir süre Nedim Şener'in okuldan dönüşünü bekledi.
 

ARABALARI DA ARANDI 
Soruşturma kapsamında Nedim Şener'in evinde aramalarda bulunan polis ekibinden 2 görevli, Şener'in evin yakınında park halinde olan otomobilini de aradı. Polisler aracın bagajından bir torba içinde bulunan CD'ler ile bazı belgeler aldı. Şener polis aracına bindirilirken "Hrant için, adalet için" diye bağırdı. Bu arada Prof. Dr. Yalçın Küçük'ün evinin yakınında park halinde bulunan otomobilinde de arama yapıldı.


Evleri aranan ve gözaltına alınanlar:
Gazeteci Nedim Şener
Gazeteci Ahmet Şık
Prof. Dr. Yalçın Küçük
Odatv muhabiri İklim Kaleli Bayraktar
Odatv Ankara Temsilcisi Mümtaz İdil
Odatv’nin Koordinatörü Doğan Yurdakul
Gazeteci Müyesser Yıldız
Gazeteci Sait Kılıç
Aydın Bıyıklı
Coşkun Musluk


O ELÇİ YİNE KONUŞTU: YÜZDE YÜZ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ DESTEKLİYORUZ
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, “Ergenekon” soruşturması kapsamındaki gözaltılarla ilgili soru üzerine “Prensipte herhangi bir dava hakkında yorum yapmıyoruz ama siyasetimiz hakkında, bütün dünyada şüphesiz yüzde yüz ifade ve basın özgürlüğünü destekliyoruz” dedi. Ricciardone, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'na yaptığı nezaket ziyaretinin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

Bir gazetecinin “Basın özgürlüğüyle ilgili daha önce yaptığınız açıklamalar Türkiye'de tartışma yaratmıştı. Bugün de Ergenekon soruşturması kapsamında bazı gazetecilere ait adreslerde aramalar yapıldı, gözaltılar olduğu belirtiliyor. Bu konudaki değerlendirmeniz nedir” sorusuna Ricciardone, şu yanıtı verdi: “Biliyorsunuz bugün Çevre ve Orman Bakanlığına nezaket ziyaretine geldim, gayet güzel bir görüşmemiz oldu. Başka bir soruya yorum yapmak istemedim ama bu sorunuz çok önemlidir. Biz prensipte herhangi bir dava hakkında yorum yapmıyoruz ama siyasetimiz hakkında, bütün dünyada şüphesiz yüzde yüz ifade ve basın özgürlüğünü destekliyoruz.” ANKARA BAROSU BAŞKANI FEYZİOĞLU: ARAMA KARARLARI HUKUKA AYKIRIDIR
Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, “Ergenekon” soruşturması kapsamında gerçekleştirilen aramaları eleştirerek, aramaların Türk hukuk tarihinde kendine özgü bir yer edineceğini söyledi. “Ergenekon” davası sanıklarından Prof. Dr. Yalçın Küçük'ün eski eşi Temren Küçük'ün evi, Cumhuriyet savcısı ve Ankara Barosu avukatları eşliğinde aranıyor. Ekiplerin evin kapısını çilingir yardımıyla açtığı öğrenildi.

Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, aramanın yapıldığı bina önünde yaptığı açıklamada, aramalara kanun gereği katıldıklarını belirterek, arama kararında Temren Küçük'ün isminin geçmediğini, Yalçın Küçük'e ait iki adresin bulunduğunu kaydetti. Aramaların gerekçe gösterilmeden yapıldığını ileri süren Feyzioğlu, “Aramalar, Türk hukuk tarihinde kendine özgü anlamlı bir yer edinecektir, arama kararları hukuka aykırıdır” dedi. Arama kararında mutlaka bir fiil tanımı yapılması gerektiğini, örgüt üyesi olma iddiasının bir fiil olmadığın ifade eden Feyzioğlu, kişinin neyle suçlandığının yazılması gerektiğini söyledi.

Fiil somutlaştırılması yapılmadan arama kararı çıkartıldığını öne süren Feyzioğlu, “bundan böyle hiç kimsenin mesken özgürlüğü olmadığını, böyle bir kararın alınmasının iki dudak arasında olduğunu” iddia etti. Ankara Barosu'nun darbelerin karşısında olduğunu bildiren Feyzioğlu, “Artık yeter, dursun lütfen. Bize bu toplumda hukukun ve demokrasinin olduğuna dair işaretler verin. Toplumun düşünen insanlarına sesleniyorum. 'Benim başıma gelmedi' demeyin, kendi başınıza geldiğinde kim ayağa kalkacak” diye konuştu. Evin bulunduğu bina önünde açıklama yapan İşçi Partisi Genel Sekreteri Hasan Basri Özbey ise “hukukun olmadığı yerde aramalara gerekçe aramanın saflık olduğunu” öne sürerek, “Yapılan kanunsuzluktur. Burada hukuk yok. Türk yargısı, Türk adaleti yok. Bundan böyle Türkiye'nin hiçbir yerinde kimse sessiz kalmayacaktır” dedi.