Yalçın Küçük'e Ergenekon protestosu

Yalçın Küçük'e Ergenekon protestosu
Yalçın Küçük'e Ergenekon protestosu
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra avukatlarının itirazı üzerine serbest bırakılan Prof. Dr. Yalçın Küçük, Bursa'da katıldığı söyleşide, bir grup Sosyalist Demokrasi Partili genç tarafından protesto edildiGazeteci Yazar Prof. Dr. Yalçın Küçük Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin davetlisi olarak katıldığı ‘Aydınlarla Yüzyüze’ söyleşisine katıldı. Küçük’ün, konuşmasının ardından Enden Salih Önder isimli Sosyalist Demokrasi Partili bir genç soru sormak için söz aldı. Önder, Prof. Dr. Küçük’ü Ergenekon davasıyla ilgili bekledikleri açılımları vermemekle suçladı. Önder, Ergenekon sorunun asıl çözümünün Batman’da ve Diyarbakır’daki kuyuların açılması olduğunu öne sürerek, Türkiye’de katledilen devrimcilerin, Ermenilerin, Kürtlerin, Alevilerin buralardan çıkacağını söyledi.
Salonun diğer ucunda bulunan arkadaşlarının da katılımıyla slogan atmaya başlayan Önder ve arkadaşları, montlarını açarak parti yeleklerini çıkarttı. Grup, ‘Darbeciler halka hesap verecek’, ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ şeklinde slogan attı. Bunun üzerine salondaki katılımcılar ve grup arasında tartışma çıktı. Yaşanan küçük arbedenin ardında protestocu grup salon görevlileri tarafından uzaklaştırıldı.
Gençlerin protestosunu anlayışla karşılayan Prof. Dr. Küçük, “Beni hiçbir şekilde Ergenekon ile suçlamadılar. Ne savcılar suçladı, ne de öbürü suçladı. Bana öyle bir istinatta bulunmadılar. Beni bu kitapları yazdığım için tutuklamaları lazım. Beni nasıl tahliye ettiler. Beni bir yargıç tutukladı, üç yargıç tahliye etti, heyet tahliye etti. Tahliye kararım Türk hukukunda önemli bir aşama ifade eder. Yalçın Küçük ile ilgili hiçbir istinat yok. Suçlama yok. bu dosyaya göre bu adam tutuklanamaz dediler. Dolayısıyla ben bu şekilde çıktım” dedi.
Prof. Dr. Yalçın Küçük, söyleşinin ardından sevenlerine kitap imzaladı.(dha)