Yalçın Küçük'ü 'devrim notları' yaktı

Yalçın Küçük'ü 'devrim notları' yaktı
Yalçın Küçük'ü 'devrim notları' yaktı

Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanıp serbest bırakılan Yalçın Küçük, üçüncü iddianamenin sanıkları arasında. FOTOĞRAFlar: CEM öKSüZ / AA

İSTANBUL-  Prof. Dr. Yalçın Küçük, üçüncü Ergenekon iddianamesinde örgüt lideri olmakla suçlanırken yöneltilen iddialar arasında PKK ve diğer örgütlerle irtibatları sağlamak ve darbe çalışmaları sırasında yapılacak dezenformasyona gerekli ortamı hazırlamak’ da var.
Birçok örgütsel konuda Yalçın Küçük’ün geliştirdiği stratejilerin uygulandığı ileri sürülen iddianamede Küçük’ün PKK’nın yayın organı MED TV’de 1997 yılında Suriye’de bulunan PKK kamplarında çekilmiş görüntüsü anlatılıyor. Tuncay Güney, PKK terör örgütü üyesi Şahin Araş ve Deniz isimli gizli tanığın Küçük’ün, Öcalan’ın beyni olduğunu, onu silahlı eylem yapması konusunda yönlendirdiğini söylediği ileri sürülüyor. 

İhtilalin kod adı ‘devrim’
İddianamede Küçük’ün ajandasından bulunan notlardan alıntılar yer almış. 26 Mayıs tarihli “Artık daha hızlı daha hızlı çalışmalıyım. Devirmeliyiz” notuna yer veriliyor. 27 Mayıs tarihli alıntı ise şöyle:
“1960 bir hükümeti devirmiştik 2005 bir düzeni devirmeliyiz. Daha büyük rolüm olmalı.” 
Küçük’ün 25 Şubat 2008 tarihli “Çaresiz kaldım. Devrim yaparız. Heyecan veriyor, devrim tek çaredir” notuyla da devrim diye kodladığı konunun aslında darbe ve ihtilal anlamında kullanıldığı iddia ediliyor.
İddianameye Küçük’ün Dursun Karataş’la ilgili notları da girmiş: “25 Temmuz, üçüncü haftanın başı. Dün Dursun Karataş, DS Lideri, kırmızı karanfil göndermiş, çok hoş.”, “Sevk başladı. Dev-Solcular Sağmalcılara gidiyor. Dursun’u sarılarak yolcu ettim...”