Yalçınkaya'ya ceza çıkmadı

Yargıtay-Çakıcı-MİT dosyasında HSYK, eski Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Yalçınkaya için cezaya gerek görmedi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Çete lideri Alaattin Çakıcı hakkındaki davada, lehe sonuç alabilmek amacıyla Yargıtay'da yürütülen trafikte adı geçen, dönemin Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yalçınkaya hakkındaki soruşturmalar cezasızlık kararıyla sonuçlandı. Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), halen Kazan Savcısı olan Yalçınkaya hakkında 'gerçeğe aykırı mal beyanında bulunmak-haksız mal edinmek ve tavassutta bulunmak' fiilleri nedeniyle ceza tayinine yer olmadığı kararı verdi.
Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu ise, Yalçınkaya'nın cezalandırılmasını istemişti.
Yalçınkaya'nın ismi, eski Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın, Çakıcı davası nedeniyle müteahhit Hakkı Süha Şen ve MİT'çi Kaşif Kozinoğlu ile yaptığı görüşmelerde rolü olduğu iddiasıyla gündeme gelmişti.
Yalçınkaya'nın, müteahhit Şen'in oğlunun İstanbul'daki davasını etkilemeye çalıştığı da ileri sürülmüş, malvarlığı da tartışmaya açılmıştı. Yalçınkaya, bu iddialar üzerine Yargıtay'daki görevinden ayrılmış, HSYK da kendisini Kazan Cumhuriyet Savcılığı'na atamıştı. Aynı dönemde Yalçınkaya hakkında Adalet Bakanlığı'nın girişimiyle hem ceza hem de disiplin soruşturması başlatılmıştı. Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu, soruşturması sonunda Yalçınkaya hakkında 'gerçeğe aykırı mal beyanında bulunmak', 'haksız mal edinmek' ve 'tavassutta bulunmak' fiillerinden üç kez yer değiştirme, ayrıca 'süresinde mal beyanında bulunmamak'tan disiplin cezası verilmesi isteminde bulunmuştu. Kurulun raporu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in onayıyla HSYK'ya iletilmişti.
Bu arada Ercan Yalçınkaya hakkındaki 'yargıçlar üzerinde nüfuz kullanmak' ve 'haksız mal edinmek' iddiaları savcılıkça da çok ciddi görülmüş ve bu suçlamalardan hapis istemiyle dava açılmıştı. Ankara 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi, Ercan Yalçınkaya hakkında bu suçlardan beraat kararı vermişti. İlk aşamada davayı açan savcılık, beraat kararını ise temyiz etmemiş, bu nedenle de karar kesinleşmişti.
İşte bu kesinleşme kararı, Yalçınkaya'yı disiplin cezasından da kurtardı. HSYK, bakanlığın ceza talebi içeren raporuna rağmen, Yalçınkaya'nın aynı suçlamalarla yargılandığı ceza davasında beraat etmesini ve bu kararın da kesinleşmesini dikkate alarak, Yalçınkaya hakkında 'ceza tayinine yer olmadığına' karar verdi. Böylece Çakıcı-MİT-Yargıtay eksenli soruşturmanın bir ayağı daha cezasızlık kararıyla kapanmış oldu.


    http://www.radikal.com.tr/7640017640010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.