@ismailsaymaz

Yalman: JİTEM'i değiştirin dedim

Yalman: JİTEM'i değiştirin dedim
Yalman: JİTEM'i değiştirin dedim
'Hayata Dönüş' ifadesi veren Yalman'dan sürpriz JİTEM itirafı: JİTEM'in dikey bir yapı olduğunu fark edince yatay hale getirme talimatı verdim.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Bayrampaşa Cezaevi’nde, 12 tutuklunun can verdiği ‘Hayata Dönüş Operasyonu’yla ilgili davada tanık olarak ifade veren dönemin Jandarma Genel Komutanı Aytaç Yalman, JİTEM’in varlığını kabul etti. Yalman, ‘Hayata Dönüş’le ilgili de, kararın devletçe alındığını, operasyon emrini kendisinin verdiğini söyledi.
Bodrum 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün talimatla ifadesi alınan emekli Org. Yalman, o tarihte Jandarma Genel Komutanı olduğunu hatırlatıp şunları söyledi:
“Hatırladığım kadarıyla Adalet , Sağlık ve İçişleri Bakanlıklarının koordinasyonu ve MGK’nın kararıydı. Görevim, sadece operasyon sınırları, maksadını, mekân ve zamanını koordine etmekti. Operasyonun bizzat başında bulunmadım. Jandarma komutanlıklarına gerekli talimatları verdim. Plan ve icrada dahlim yok.”
Yalman, operasyonun, dönemin İstanbul Jandarma Bölge Komutanı Engin Hoş yönetiminde ve Başsavcı Ferzan Çitici’nin bilgisi dahilinde yapıldığını anlattı.
Kullanılan silahlar hakkında bilgisi olmadığını, kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığı noktasında ‘böyle bir bilginin intikal etmediğini’ savunan Yalman, beyaz fosfor gazının ise sis amaçlı kullanıldığını anlattı. Yalman’a “Planda kaç kişinin ölebileceği öngörülmüştür?” diye soruldu. Yalman, “Planda ölüm öngörülmez” diye yanıt verdi.
Yalman’a JİTEM’i duyup duymadığı da soruldu. Yalman da “Ben JİTEM’i görmedim. Daha doğrusu benim zamanımda kalmamıştı. Daha doğrusu, ben kalmamıştır sözünü sehven söyledim” dedi. JİTEM’le ilgili araştırma yaptırıp yaptırmadığı sorusu üzerine Yalman, şöyle devam etti:
“Uzun yıllar devam edegelen bir sorun olduğu için ne olduğunu araştırma ihtiyacı hissettim. Bu maksatla Ankara ’da, istihbarat konusuyla ilgili ast kademeden en üst kademeye kadar tüm görevlileri topladım. Böyle bir teşkilat olup olmadığını tespite, varlığını anlamaya çalıştım. Daha sonra jandarma istihbarat yapılanmasıyla ilgili bir düzenleme yaptığımı hatırlıyorum. Bu yapılanmanın yatay değil, dikey olduğunu tespit ettim. Bunun yanlış olduğunu gördüm. Jandarma komutanlıklarına bu yapıyı yatay hale getirmek için emir verdim” dedi. “Dikey olarak kime bağlıydı?” sorusuna Yalman, “Kendi içinde bir yapılanmaydı. En üstte jandarma istihbarat başkanı vardı” karşılığını verdi.