Yalnızlığın Paris hareleri

Sinek salına salına uçuyor odada. Tam o anda yakalıyorsunuz. Bir kibrit kutusuna koyup 10 dakika kadar kapalı tutun. Kutuyu açtığınızda göreceksiniz ki artık o salına salına gezindiği oda da dar gelecektir sineğe.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Sinek salına salına uçuyor odada. Tam o anda yakalıyorsunuz. Bir kibrit kutusuna koyup 10 dakika kadar kapalı tutun. Kutuyu açtığınızda göreceksiniz ki artık o salına salına gezindiği oda da dar gelecektir sineğe. Kendini pencereden dışarı atmak için oradan oraya deliler gibi uçacaktır.
İşte teorisi bu, Babür Kuzucuoğlu'nun İstanbul-Paris arasındaki yolculuğunun.
12 Mart'ın o kanlı, karanlık ortamında basılıyor bir gece evi. O sıralar bir ansiklopedinin yazımında görevlidir. 15 gün kalıyor bir zamanların ünlü siyasi şubesi Sirkeci'deki Sansaryan Han'da. Suçu yardım, yataklık. Bu da sabit. 15 gün sorgudan sonra çıkıyor 'kibrit kutusu'ndan.
Ama artık ülke dar geliyor ona.
Yalnızlıktan kaçmamak
Nasıl dar gelmesin ki! Gözaltındayken onu sorgulayan polisler babasının yargıç olduğunu öğrenince tavır değiştiriyorlar biraz. "Ne iş yapıyorsunuz" sorusuna "Tercümanım" yanıtını alınca iyiden iyiye değişiyor tavırları: "Ne güzel bir mesleğiniz var. Ne uğraşırsınız bunlarla."
İşin 'yaman çelişkisi' o ki dışarı çıkınca öğreniyor çevirdiği 'Emeğin Tarihi' ve 'Devrimler Devrimi' adlı kitaplarının içerideyken toplatıldığını.
Tam 2.5 yıl sonra alabiliyor pasaportunu. O süreçte Devrimler ve Karşıdevrimler Ansiklopedisi'nin hazırlanmasına katılıyor. Ama bütün o süreci, daha sonra tüm hayatında yaşayacağı gibi 'yalnız olmanın bilincinde, hiçbir zaman yalnız olmadan ama yalnızlıktan kaçmamayı öğrenerek' geçiriyor. "Hayatım boyunca yalnızlığıma sahip çıktım. Hem zor oldu hem olmadı. O yalnızlığı hep doldurabilen yanlarım oldu. Müziği, tiyatrosu, sineması var... Başka bir anlamda da yalnız kalmadım. Hep yapıcı oldu yalnızlığım."
Son damla, Prag'ın işgali
Aslında 'küçük yaşta' seçmişti yalnızlığı. 1968'de Sovyetler'in Prag'ı işgali bardağı taşıran son damla olmuştu. İlçe başkanlığını, il sekreterliğini yaptığı Türkiye İşçi Partisi de işgali savununca 'Bu yapı uymuyor bana' diyerek örgütlü hareketin dışındaki 'yalnızlığa' doğru yola çıkmıştı. Her değdiği mekânı ve insanı hep kafasında taşımıştı, ama hiçbir zaman bedenini bir yere ya da bir insana bağlamamıştı.
Ne büyük dedesinin annesinin, V. Murad'ın sütannesi olması, ne dedesinin babasının Ayasofya müezzinliği, ne babasının yargıç olması... Ne babasının görev yerlerinde okuya okuya gezdiği Tirebolu İlkokulu, ne Bolu Ortaokulu, ne Haydarpaşa Lisesi: İlk gençlik yıllarının ne Fransız filolojisi, ne gazetecilik enstitüsü bu topraklarda fiziki anlamda yerinden kıpırdayamayacak kadar kök salmasına yetmişti. Hatta Türkiye'den çıkana kadar yaptığı Andre Gide, Andre Malraux, Selma Lagerlöf çevirileri de tutmadı Babür'ü bu topraklarda. Ancak belli ki en işe yarayan çevirisi Stephanos Yerasimos'un 'Az Gelişmişlik Sürecinde Türkiye' olmuş. Çünkü kitabın çeviri ücretini Fransız Frangı olarak alıp altı aylığına Paris'e gitmiş. "Gidiş o gidiş" diyor, "30 yıl oldu, ama altı ay hâlâ dolmadı."
Talihsiz bir isim
Gittiğinin birinci yılında hem sosyoloji okumaya başlıyor, hem de evleniyor. 22 yıl sürüyor bu evliliği. 1980'de doğan çocuğunun adını da Evren koyuyor. "Talihsiz bir olay oldu. Evren temmuzda doğdu. Eşimle, Fransızların kolay söyleyebileceği bir isim konusunda anlaşmıştık. Evren de o türden bir addı. Ne bilelim Kenan Evren'in birkaç ay sonra darbe yapacağını."
Sosyolojiden sonra doktora yapmak istiyor. "Tez konum Türkiye'den gelip Paris'e yerleşen ressamların kültür ikililiği olacaktı. Başlayınca vazgeçtim. Çünkü, meğer hiç öyle bir ikilik yaşamamışlar. Yanlışlıkla Türkiye'de doğmuşlar o kadar."
Babür Kuzucuoğlu şimdi Paris'te bir emekli olarak 'keyifli aylaklıklar' yapıyor. Bazıları 'N'apıyorsun?' diye sorduğunda 'Aylaklık yapıyorum' diyor.
"Bir dostum sormuştu 'N'apıyorsun' diye. 'Tüketiyorum' karşılığını verdim. Anlamaz gözlerle bakınca da 'Kiminiz besteliyorsunuz, kiminiz yazıyorsunuz; ben de dinleyerek, okuyarak tüketiyorum" dedim. Emeğiyle geçinen insan ya ücretini artırmak için mücadele eder ya da iş zamanını azaltmak için. Ben birinciyi yapamayacağım için iş zamanını azaltmayı tercih ettim. Boş zamanlarıma kıskançlık derecesinde düşkünüm. Yeryüzüne o kadar bağımlı olmak istemedim ben."
'Aylaklıkları'ndan artakalan zamanda da bir kitap yazmış: 'Paris'te Türkiye Hareleri'. Kitabının girişinde, "Paris'teki Türkiye geleneğini kökleşerek sürdüren ressamı, yazarı, musikişinası, çizeri, tiyatrocusu, sinemacısı, üniversite hocası, bilim adamı, gazetecisi, fotoğrafçısı, televizyoncusuyla Paris'te kendine iyice yer edinmiş aydınlar. Ama Paris'i meşgul eden asıl gündemde şu anda artık ön sıraları onlar tutmuyor. Bu çevrelerin entelektüel hayatta oluşturdukları imaj, kalabalıkların seyrettiği perdeye yansımıyor. O perdede Strasbourg Saint-Denis metro durağından çıktığınızda içine düştüğünüz mahallenin, yahut da artık neredeyse bütün Paris'i kaplayan dönerci dükkânlarının görüntüsü var" dedikten sonra Türkiyelilerin Parisi'ni dönercilerden başlayarak anlatıyor.
Kimler gelip, geçmedi!
Kuzucuoğlu'nun Paris'teki insan coğrafyası Osmanlı İmparatorluğu kadar geniş:
"Kimisi vazgeçilmez dostum oldu onların, kimisiyle bir davette, bir toplantıda birkaç dakika sohbet etme fırsatını bulduk, birbirimizi bir daha görmedik bile. Kimisiyle, eski bir İstanbul, Balkan, Selanik türküsünü dinlerken bir an göz göze geldik o kadar. Kimler yoktu ki aralarında! Rumlar, Ortodoks Arnavutlar, 1940'lı yılların İstanbul Yahudileri, Lübnan'dan, İskenderiye'den, Üsküp'ten, Selanik'ten, Kudüs'ten, Atina'dan, İtalya'dan gelenler.
Kimi sıradan hayatın içinden insanlar, kimi doktora öğrencisi, sanatçı, fikir adamı, bilim insanları. Ama burada en temelli olanlar, tabii ki kimisi 1915'teki tehcirle; kimisi 1920'li yıllarda, pasaportunda Fransızca, kırmızı renkte 'Geri dönüşü yoktur' damgasıyla, diplomatik anlaşmalar gereği Türkiye'den ayrılmış Ermeni camiasının ikinci, üçüncü, hatta daha sonraki nesilleri. Sonraki yıllarda, çoğu İstanbul'dan olmak üzere, Türkiye'den göçenler de peyderpey eskilere katılmış. Benim Paris'teki Türkiye coğrafyamda işte bütün bu insanların yeri oldu hep..."
Şöyle bir uğradı
Kuzucuoğlu, geçenlerde Paris'te süren yolcuğunun doğal bir durağı olarak 'şöyle bir' uğradı Türkiye'ye. Ancak 'Babür'den Babür'e bir araya gelen' dostlarıyla birlikteydi yine. 'İğneyle insan kuyuları kazdı'; insanlar yalnızca cenazelerde bir araya gelmesinler; cenazelerine ayıracakları üç dört saati, yaşarlarken birbirlerine ayırsınlar diye. Sonra yalnızlığının harelerini, keyifli aylaklığıyla birlikte Paris'e götürdü.


    http://www.radikal.com.tr/7476017476010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.