Yalova çok korktu

Yalova'da dün sabah saat 06.30'da meydana gelen 4.2 büyüklüğündeki deprem büyük korkuya yol açtı. Çok sayıda kişi kenti terk etmek isteyince trafik kilitlendi.

YALOVA - 17 Ağustos depreminde yıkıma uğrayan Yalova dün sabah 06.30'da 4.2 büyüklüğündeki bir depremle uyandı. Sarsıntı Bursa, İstanbul ve Kocaeli'nde de hissedildi.
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, depremin merkez üssünü Marmara Denizi'nin Yalova açıkları olarak saptadı. Ardından 2.9 ve 2.7 büyüklüğündeki hafif şiddette iki sarsıntı daha kaydedildi. 17 Ağustos 1999'daki yıkımı hatırlayan birçok vatandaş otomobile binerek kent dışına çıkmak isteyince, Yalova'da trafik kilitlendi. Çay bahçeleri ve parklara akın eden halk, öğle saatlerine kadar evlerine girmedi. Yalova Valisi Yusuf Erbay, depremde can ve mal kaybı olmadığını söylerken, bir kişi kalp krizi geçirdi, Gebze'nin Darıca beldesinde merdivenden düşen bir kadının kolu kırıldı.
Kandilli: Olağan deprem
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi, sarsıntının bölgede meydana gelen olağan deprem aktivitesi içinde değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür de, "Bu beklediğimiz depremlerden biri. Araştırmalarımız Orta Marmara ve Adalar arasında fayın çok riskli olduğunu, buradaki yerkabuğunun önemli ölçüde deforme olduğunu göstermekte. Buralarda irili ufaklı yırtılma ve kırılmaların olacağı, depremlerin olacağı bilinmektedir" dedi.