Yalova rahat bir soluk aldı

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, AKSA fabrikasının enerji ihtiyacı için Yalova'daki doğalgaz çevrim santralının termik santrala dönüştürülmesine 'izin vermeyeceklerini' söyledi.

ANKARA/İSTANBUL - Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, AKSA fabrikasının enerji ihtiyacı için Yalova'daki doğalgaz çevrim santralının termik santrala dönüştürülmesine 'izin vermeyeceklerini' söyledi. Yalova'da çiçekçileri, kivi üreticilerini, yerel yönetimi, hem iktidar hem de ana muhalefet partilerinin milletvekillerini ayağa kaldıran termik santral planını, Radikal dünkü sayısında gündeme getirmişti.
TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı söz alan AKP Yalova Milletvekili Şükrü Önder, dünyadaki kömür santralları terk edilirken; kaplıcaları, yeşili ve turizmiyle ünlü Yalova'da termik santral yapılmak istendiğini vurguladı. Bu termik santral yapılırsa, Yalova'da hayatın duracağını belirten Önder, santralla ilgili başvuru işlemlerinin kentin valisinin bile haberi olmadan Ankara'da yapıldığını anlattı. Yalovalıların santrala karşı olduklarını belirten Önder, konunun yeniden değerlendirilmesini istedi.
Pepe: Olmaz çünkü
Önder'e hükümet adına yanıt veren Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, AKSA'nın termik santral çalışmaları konusunda bilgisi olduğunu söyledi. Santrala dair Çevresel Etki Değerlendirme raporunun bakanlığına sunulmasını beklediğini anlatan Pepe, İstanbul, İzmir, Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Yalova gibi kentlerde; belediye sınırları içinde, nüfus yoğunluğu olan yerlerde çimento ve demir çelik fabrikalarıyla bu tür santrallara müsaade etmeyeceklerini vurguladı.
Pepe "Akışkan yatak olsa da bu tür santralların bacasına filtre takılsa da gerekli limitler sağlansa ve burada kullanılacak kömür gemiyle getirilse de bu kömürün bantlarla taşınırken çıkaracağı toz bile bölgeye yeter. Böyle bir santrala bakanlık olarak müsaade etmeyiz" diye konuştu.
Şirketin bölgede zaten bir doğalgaz çevrim santralı olduğuna işaret eden Pepe, bakanlık ve hükümet olarak meskun alan dışındaki yerlerde yatırım yapmak istemeleri halinde, katkı vermeye hazır olduklarını da belirtti.
Akkök Şirketler Grubu, Yalova'daki AKSA'da karbonelyafı üretmek için termik santral kurmak istiyordu. Grup santralda 'çevreyi düşünerek' kaliteli ithal kömür ve en iyi arıtma sistemini kuracaklarını savunuyordu.
Şirketin termik santrala Çevre Etki Değerlendirme Oluru almak için başvurduğunun anlaşılması, başta yıllık cirosu 30 milyon dolara ulaşan Saksılı Süs Bitkileri Üreticileri Derneği ve Türkiye'deki kivilerin yarısını üreten Yalova Kivi Üreticileri Derneği olmak üzere, bölgedeki üreticilerin sert tepkisini çekti.
Proje cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinin 'elektrikli' ortamında iktidarla anamuhalefeti bile buluşturdu. Yalova milletvekilleri AKP'li Şükrü Önder ile CHP'li Muharrem İnce'nin başlattığı 'Termik santrala hayır' kampanyasında imza sayısı 10 bini aştı. Santralın kurulması düşünülen Çiftlikköy Belediyesi de "Proje turizmi bitirir" dedi.