Yalova'nın adı değiştiriliyor

Yalova Belediye Başkanı AKP'li Barbaros Binicioğlu, kentin adının 'Atakent Yalova' olması için çalışmalara başlandığını söyledi. Binicioğlu, Mustafa Kemal'in "Yalova benim kentimdir" dediğini hatırlatarak, "Yalova bu unvanı almayı hak etmiş bir kenttir" dedi.

YALOVA - Yalova Belediye Başkanı AKP'li Barbaros Binicioğlu, kentin adının 'Atakent Yalova' olması için çalışmalara başlandığını söyledi. Binicioğlu, Mustafa Kemal'in "Yalova benim kentimdir" dediğini hatırlatarak, "Yalova bu unvanı almayı hak etmiş bir kenttir" dedi.
Mustafa Kemal'in Yalova'ya ilk olarak 19 Ağustos 1929 tarihinde geldiğini ve son olarak da 1 Şubat 1938'de ayrıldığını belirten Binicioğlu, "Atamız Yalova'yı ilk tanıdığı günden başlayarak her yıl düzenli olarak gelmiş, önemli çalışmalarını burada sürdürmüştür. Atatürk, Yalova dışında hiçbir yere bu kadar sık gitmemiş, hiçbir yerde iki çiftlik ve üç evi olmamıştır. Atatürk Yalova'nın sadece hemşerisi değil aynı zaman kentin hamisi olmuştur" diye konuştu.
Yalova adının 'Atakent Yalova' olması için önce Belediye Meclisi'nden bu yönde bir karar çıkaracaklarını anlatan Belediye Başkanı Binicioğlu, daha sonra Yalova milletvekilleri aracılığıyla konuyu TBMM'nin gündemine taşıyacaklarını anlattı. Binicioğlu, "TBMM'nin Yalova'nın hak ettiği unvanı seve seve vereceğine inanıyorum" dedi.