Yanan ormandan mantar fışkırdı, köylü ihya oldu!

Yanan ormandan mantar fışkırdı, köylü ihya oldu!
Yanan ormandan mantar fışkırdı, köylü ihya oldu!

Köylülerin ?Sanki dağ bomba olup patladı? dediği yangından dokuz ay sonra yanan alanlardan kuzugöbeği mantarı fışkırdı.

Haber: MAHİR VARLI / Arşivi

ANTALYA - Ağustos 2008: Antalya’nın Manavgat ilçesi Taşağıl Köyü’nde yüksek verimli ormanlık alanlar cayır cayır yandı. 20 bin hektarı etkileyen yangında bir kişi öldü, çok sayıda hayvan telef oldu, köy perişan hale geldi.
Bu afetten dokuz ay sonra, topraktaki değişim, ağaçsız alanların artması ve bol güneş ışığının etkisiyle, yanan alanlardan kuzugöbeği mantarları fışkırmaya başladı. Avrupalı zenginlerin tadabilmek için İsviçre ve Fransa’ya gittiği kuzugöbeği mantarları köylüye 5 milyon dolar kazandırdı!
Kuzu göbeği bereketini duyup dünyanın çeşitli yerlerinden köye gelen 11 ihracatçı, köylülerin topladığı mantarı 13 Şubat’tan itibaren satın almaya başladı. Köy kahvesinde oturan ihracatçılar, çuval çuval gelen mantarların tümünü satın aldı. Hasat, günde 3-5 tonu buldu.
Antalya’da kuzugöbeği ihracatını ilk gerçekleştiren gıda mühendisi Zafer Duru. Duru, alımlara kilogram başına 105 liradan başladıklarını, rakamın artık 20 liraya kadar düştüğünü, Avrupa’da kilosu 80 avroya (yaklaşık 167 lira) kadar çıkan kuzugöbeği mantarının yöre köylüsüne 5 milyon dolar kazandırdığını anlattı.  

Her yerde azaldı, bu köyde coştu!
Duru’yu şaşırtanlardan biri de geçen yıl ülke genelinden sadece 12 ton kuzugöbeği toplamışken bu yıl Türkiye genelinde bu mantardan yok denecek kadar az toplanabilmesi, yangın bölgesindeyse şaşırtıcı bir bolluk görülmesi olmuş.
Fiyattaki düşüş nedeniyle ihracatçının dondurarak köylünün kurutarak bekleyip daha yüksek fiyata satmak istediğini anlatan Duru, Paskalya sonrasına bakıyor: 
“Bu mantar her yıl ilk Türkiye’de hasat edilir. İlk ürünü biz verdiğimiz için de en pahalıya biz satarız. Kızılderililer eskiden daha fazla mantar çıksın diye ormanları yakarmış. Çünkü yangın mantar miktarını ciddi biçimde artırır. Taşağıl köylüleri ve ormancılar bu yıl bu mantardan iyi para kazandı. Paskalya’da bu mantarın sofradaki yeri yeni yıl hindisi gibidir. Paskalya için giden mantarlar evlere girdi. Paskalya sonrası yeniden alıma ve ihracata başlayacağız.”