Yanan yolcu otobüsünde can pazarı

D-100 karayolunda seyir halindeyken yanmaya başlayan otobüsteki 51 kişi büyük bir facia atlattı.

ADAPAZARI - D-100 karayolunda seyir halindeyken yanmaya başlayan otobüsteki 51 kişi büyük bir facia atlattı.
Bodrum'dan, 48 yolcuyla birlikte önceki gün saat 16.00' da Zonguldak'a hareket eden, Lüks Düzce Ekspres şirketine ait Fevzi Gülsoy yönetimindeki 34 DUJ 34 plakalı
otobüs dün sabaha karşı Adapazarı'na geldi. D-100 karayolunu takip eden otobüs Sakarya Bölge Trafik Müdürlüğü yakınlarına geldiğinde, yolcular, yanık kokusu duymaya başladı. Şoför Fevzi Gülsoy, hava çok sıcak olduğu için Bodrum'dan itibaren klimasını sürekli çalıştırdığı otobüsteki bu anormalliği fark ettiği anda, ikinci ve üçüncü sıradaki koltukların bulunduğu yerden alev yükseldi.
Kapılar açılmadı
Toplam 48 yolcu, biri yedek iki şoför ve bir yardımcısı olmak üzere 51 kişinin bulunduğu otobüsü duman kaplarken, şoför Gülsoy da soğukkanlılığını koruyarak emniyet şeridine geçti ve otobüsü durdurdu. Yolcular, alevler arasından canlarını kurtarmak için kapılara yöneldi. Şoför Gülsoy, otomatik kapıları açmak için düğmeye bastı, ancak otobüsün elektrik sistemi devre dışı kaldığı için kapılar açılmadı. Yolcular ve personel,
uzun süre tekmelediği kapıları açmayı başardı. Aralarında kucaklarında bebekleriyle kadınların da bulunduğu yolcular böylece alev topuna dönen otobüsü terk ederek canlarını kurtarabildi.
Otobüs, olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin müdahalesine karşın tamamen yanarak demir yığını haline geldi. Yolcuların tüm valiz ve eşyaları da kül oldu.
'Diri diri yanıyorduk'
Alev topuna dönen otobüsten sağ kurtulan yolcular, "Verilmiş sadakamız varmış. Eğer kapıları tekmelerle açamasaydık, hepimiz diri diri yanmıştık" dedi. İlk belirlemelere göre yangının, klimanın sürekli açık olması ya da kontak nedeniyle elektrik sisteminden kaynaklandığı ihtimali ağırlık kazandı.