'Yandaş müdür koltuğu' yakan sendikacılara 88'er lira para cezası

'Yandaş müdür koltuğu' yakan sendikacılara 88'er lira para cezası
'Yandaş müdür koltuğu' yakan sendikacılara 88'er lira para cezası
Tokat'ta 15 gün önce okul müdürlüğü sözlü mülakatında sendika ayrımı yapıldığı gerekçesiyle yaptıkları basın açıklaması sırasında, üzerinde 'yandaş müdür koltuğu' yazısı bulunan koltuğu yakan Türk Eğitim Sen üyesi iki kişiye zabıta müdürlüğü tarafından kabahatler kanunu çerçevesinde 88'er lira para cezası kesildi.

TOKAT – Tokat’ta 15 gün önce okul müdürlüğü sözlü mülakatında sendika ayrımı yapıldığı gerekçesiyle yaptıkları basın açıklaması sırasında üzerinde, 'yandaş müdür koltuğu' yazısı bulunan koltuğu yakan Türk Eğitim Sen üyesi iki kişiye zabıta müdürlüğü tarafından kabahatler kanunu çerçevesinde 88'er lira para cezası kesildi.

Tokat'ta geçtiğimiz 5 Eylül tarihinde toplanan Türk Eğitim Sen üyesi bir grup, okul müdürlüğü sözlü mülakatında sendika ayrımı yapıldığı gerekçesiyle yanlarında getirdikleri ve üzerinde, 'yandaş müdür koltuğu' yazısı bulunan koltuğu yaktı. Bir süre yanan koltuk sendika üyeleri tarafından söndürüldü. Tokat Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Hakan Akkaya ve sendika şube sekreteri Ali Uzay Sarı'ya kabahatler kanunu çerçevesinde çevreyi kirlettikleri gerekçesiyle 88'er lira para cezası uyguladı.


‘YÜZLERCE BAYRAK YAKILDI’
Duruma tepki gösteren Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Hakan Akkaya Cumhuriyet Meydanı'nda şimdiye kadar yüzlerce eylem yapılıp bayrak yakıldığını ifade ederek, "Her türlü eylem yapılmış ve o kabahatler kanununa göre belki de incelediğinizde suç teşkil edilebilecek pek çok eylem ortaya çıkmıştır. Ama bugüne kadar biz hiçbir eylem sonucunda o eylemi yapan sivil toplum örgütüne belediye zabıtalarınca ceza verildiğini duymamıştık, başımıza da ilk defa geldi. Hem ben hem şube sekreterimiz adına 88 liralık bir ceza geldi. Bizde ödedik. Ama öderken de şunu dedik: 'Bundan sonra bunun takipçisi olacağız. Tokat'ta kabahatler kanununa aykırı ne varsa şikayette bulunacağız' Bakacağız ne kadar adaletli Tokat Belediyesi. Tıpkı yandaş atamalar gibi yandaş belediye mi, yoksa gerçekten artık adalet akıllarına geldi de herkese eşit mi davranıyor, bunu göreceğiz" dedi.

Akkaya, zabıta müdürlüğünün kendilerine çevre kirliliğinden dolayı ceza kestiklerini söylediklerini ancak eylem sonrası kendilerinin 10 dakika temizlik yaptıklarını da sözlerine ekledi. Tokat Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, cezanın çevre kirliliğinden dolayı kesildiğini bildirdi.


MUSTAFA TURAPOĞLU / DHA