Yangın acısı Bursa'yı yaktı

Bursa'daki yangında can veren beş işçiden sonuncu da defnedildi. İşverenin kusuru araştırılıyor. SSK, sigortasız çalıştırılan iki kişi için soruşturma başlattı.

BURSA - Birisi hamile beş kadın işçiye mezar olan tekstil fabrikasındaki yangının nedeni belirlenemedi. İtfaiyenin incelemesine göre, 'dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme neden olmak' suçundan işlem yapabilecek. Hayatını kaybeden iki işçinin sigortasız çalıştığı ortaya çıkınca, SSK soruşturma başlattı.
Bursa'nın merkez Nilüfer ilçesine bağılı Yaylacık Mevkii'nde önceki gece saat 02.30'da Lokman Özay'ın sahibi olduğu, Özay Grup Tekstil İthalat ve İhracat Fabrikası'nda çıkan yangında, gece yarısı görevleri bittiği halde mesaiye kalan 15 yaşındaki Ayşe Denizdalan, 21 yaşındaki Gülden Çiçek, 18 yaşındaki Sadife Düdüş, 3 aylık hamile 32 yaşındaki Sevgi Sesli ve 27 yaşındaki Necla Özveren yanarak can vermişti. Yangında fabrikada bulunan, Kevser Zorlu, Dilan Çiçek, Ferhan Karakuş, Melek İyidemir ve Dilek Karadeniz ise zehirlenerek hastanelere kaldırılmıştı.
Zarar 10 milyon dolar
Kül olan fabrikada dün aralarında Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı'nın da bulunduğu ekip uzun süren incelemelerde bulundu. Yangının çıkış nedeninin henüz belirlenemediğini söyleyen yetkililer, araştırmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğünü açıkladı.
10 milyon dolar zarar tespit edilen fabrikanın, Lokman Özay tarafından 1.5 milyon YTL arazi, 2,5 milyon YTL fabrika olmak üzere 4 milyon YTL'ye sigorta edildiği öğrenildi. Olayla ilgili soruşturmayı sürdüren Bursa Cumhuriyet Savcılığı, itfaiye ekibinin yapacağı incelemeden sonra, yangında ihmalin tespit edilmesi halinde, Lokman Özay hakkında, 'dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu birden fazla kişinin ölümüne neden olmak' suçundan işlem yapabilecek. Yangından sonra geçirdiği sinir krizi sonucu Bursa Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Lokman Özay'ın tedavisi sürüyor.
SSK soruşturma başlattı
Yangında yaşamını yitiren Sadife Düdüş ile Ayşe Denizdalan'ın sigortasız olduğunun aileleri tarafından açıklanmasından sonra, SSK Bursa Sigorta İl Müdürlüğü soruşturma başlattı. Müdürvekili Sıtkı Güler, 18 yaşından küçük olanların da sigortalı yapılabileceğini hatırlatıp, işyeri hakkında cezai işlem uygulanabileceğini bildirdi. Yangında yaşamını yitiren Necla Özveren, dün Nilüfer ilçesine bağlı Beşevler Mahallesi'ndeki Caferi Camii'nde öğlen kılınan cenaze namazının ardından Hamitler Mezarlığı'nda toprağa verildi. Özveren'in ailesi cenazede sinir krizi geçirdi.
'Benim için kalmıştı'
Yangından zehirlenerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Melek İyidemir, Sadife Düdüş'ün kendisi için mesaiye kaldığını ve bu yüzden öldüğünü söyledi. İyidemir, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Köylüm olan Sadife ile aynı mahallede oturuyoruz. Yangın sırasında birlikteydik. Dumanların arasında kalmıştık.Cep telefonunun ışığı sayesinde atölye ile idari büro arasındaki merdivenlerden inmeye çalışıyorduk. Sonra kaçmaya başladık. Sadife arkamdan, 'Melek abla neredesin?' diye seslendi. Ben de kaçarken Sadife'ye merdivenlerden inmesini söyledim. Ama inemedi. Bugün (dün) birlikte doğum gününü kutlayacaktık."


    http://www.radikal.com.tr/7676357676350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.