@ismailsaymaz

Yangın çıkararak öldüğü iddia edilen mahkuma bin 105 TL masraf çıkarıldı!

Yangın çıkararak öldüğü iddia edilen mahkuma bin 105 TL masraf çıkarıldı!
Yangın çıkararak öldüğü iddia edilen mahkuma bin 105 TL masraf çıkarıldı!
Cezaevinde kaldığı hücreyi ateşe verip kendisi de can veren hükümlüye bin 105 TL masraf çıkarıldı. Karaman öldüğü için paranın ailesinden tahsil edilebilmesi bekleniyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Fethiye Cezaevi’nde hükümlü bulunan Tarık Karaman, iddiaya göre, geçen ay kaldığı bölümde yangın çıkarıp kendisi de ağır yaralanmış, bir hafta sonra da can vermişti. Karaman’ın yoğun bakımda olduğu sırada cezaevi yönetiminin, masraf tespiti yaptığı ortaya çıktı. Karaman’ın, aralarında 10 TL’lik mazgal camı., 15 TL’lik anahtar ve 40 TL’lik bir ampülün de olduğu dokuz parça eşyaya hasar verdiği ve bin 105 TL masrafa yol açtığı saptandı. Avukat Serdan Gültekin, Karaman öldüğü için bu paranın ailesinden tahsil edilebileceğini söylüyor.

Fethiye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde ‘silahlı yağma’ suçlamasıyla hükümlü olarak bulunan Tarık Karaman, iddiaya göre 17 Eylül ’de saat 03.10 sularında kaldığı A-120 no’lu bölümü ateşe verdi. Ağır bir şekilde yaralanan 30 yaşındaki Karaman, kaldırıldığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 25 Eylül’de öldü. Karaman’ın hastaneye kaldırılmasından bir gün sonra Fethiye T Tipi Kapalı Cezaevi İdaresi’nin, disiplin soruşturması başlattığı ortaya çıktı. 18 Eylül tarihli yazıda, “Karaman’ın  A-120 no’lu oda içerisinde zarar verdiği eşyaların ve eşya fiyatlarının belirlenerek, zarar tespitinin yapılması ve tutanağın ivedi olarak Disiplin Kurulu Başkanlığı’na gönderilmesi” talep edildi. Aynı gün bir infaz koruma memuru ve bir elektrik teknisyeni yangının yaşandığı bölümde inceleme yaptı. Hazırlanan tutanakta, dokuz parça eşyanın zarar gördüğü ve toplam 1105 TL tamirat masrafı oluştuğu tespit edildi. Tutanakta, zarar gören eşyalar ve masraflar şöyle sıralandı:

“1- Odaya giriş kapısı boyası yanmış: 50 TL

2- Kapı mazgal camı kırık 20x14 cm: 10 TL

3- Komütatör anahtar 2 adet: 15 TL

4- Radyo kontrol paneli 1 adet: 60 TL

5- 36w florasan armatür ve ampul 1 adet: 40 TL

6- Anons hoparlörü 1 adet: 90 TL

7- Alçı sıva ve boyası, 50 metrekare duvar ve tavan: 450 TL

8- Plastik sandalye 1 adet: 40 TL

9- Tek kişilik 90x190 1 adet sünger yatak: 350 TL

Toplam Masraf: 1105 TL”

Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi Sekreteri Avukat Serdar Gültekin, idarenin oluşan masrafı aileden karşılama hakkının bulunduğunu ancak henüz bu yönde bir girişimin olmadığını söyledi. Gültekin, “Şayet Karaman yaşıyor olsaydı bu para kendisinden tahsil edilecekti” dedi. Gültekin, Karaman’ın nasıl öldüğüne ilişkin soruşturmanın ise devam ettiğini anlattı. Karaman'ın yangını çıkardığı çakmak ya da kibriti gibi malzemeyi içeri nasıl soktuğu olayın ardından tartışma konusu olmuştu.