'Yangın değil fırın' diye itfaiye geri gönderildi: Çatı kül oldu!

'Yangın değil fırın' diye itfaiye geri gönderildi: Çatı kül oldu!
'Yangın değil fırın' diye itfaiye geri gönderildi: Çatı kül oldu!
Bursa'nın Orhangazi İlçesi'nde, alt katında ekmek fırının bulunan apartmanın çatısında yangın çıktı. Bacadan çıkan aşırı dumanı çevredekilerin haber vermesi üzerine bölgeye gelen itfaiye, fırın çalışanlarının 'Yangın yok fırının dumanı' yanıtı üzerine geri döndü!

ORHANGAZİ - Bursa'nın Orhangazi İlçesi'nde, alt katında ekmek fırının bulunan apartmanın çatısı, yangında kül oldu. Yangın başlamadan önce bacadan çıkan aşırı dumanı çevredekileri haber vermesi üzerine bölgeye gelen itfaiye, fırın çalışanlarının 'Yangın yok fırının dumanı' yanıtı üzerine döndü. Ancak itfaiye, 5 dakika sonra alevlerin sardığı çatı yangınını söndürmek için tekrar bölgeye geldi.
Muradiye Mahallesi Endüstri Meslek Lisesi yakınlarındaki Vakfıkebir Ekmek fırınının da bulunduğu Yazıcıoğlu apartmanının çatı katında çıkan yangın, paniğe neden oldu. İddiaya göre apartmanın bacasından çıkan kıvılcımlar ve dumanı gören çevre sakinleri, bacada yangın var düşüncesi ile durumu itfaiyeye haber verdi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, fırın çalışanlarından, "Yangın yok fırını yeni yaktık onun dumanı" yanıtı alınca geri döndü. Ancak 5 dakika sonra bu kez fırın çalışanları bacadaki yangını fark edip yeniden itfaiye ekiplerine haber verdi.
Çıkan yangın nedeniyle 4 katlı Yazıcıoğlu apartmanı hızlı bir şekilde tahliye edildi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale ederken, apartmandakiler panik yaşadı. İtfaiye ekiplerinin yarım saat süren müdahalesi sonucu yangın kontrol altına alınarak söndürüldü. Tedbir amacıyla Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait arazöz de olay yerine çağrıldı.
Söndürme çalışmaları sırasında yangının yan apartmanın çatısına da sıçraması çevrede paniğe sebep olurken, apartmanda yaşayanlar ve vatandaşlar ise Orhangazi Belediyesi itfaiye araçlarının yetersiz kalmasından dolayı duruma tepki gösterdi. Yangının çıktığı apartmanda oturan vatandaşlar ise gözyaşlarına boğuldu. Bazı vatandaşlar itfaiye ekiplerine tepki gösterirken, bir kadın baygınlık geçirdi.
Yangını haber alan Belediye Başkanı Demokrat Parti 'li İsmail Tartar, meclis üyeleriyle olay yerine gelerek bilgi aldı. (Hasan BOZBEY/DHA)